Bebek Sağlığı

Bebeklerde Öksürüğü Kesmek İçin Ne Yapmalı

Bebekler de öksürük çok rastlanan bir durum olmaktadır. Fakat ebeveynler her öksürükte doktora gitmek istememekte ve bebeklerine ilaç vermeden öksürüğü kesmenin yöntemlerini aramaktadırlar.

Bebekleriniz de ortaya çıkan öksürüğü aşağıda ki yöntemleri izleyerek atlatabilirsiniz.

Fakat burada dikkatli olmanız gereken nokta, eğer öksürük şiddetli ise ve geçmiyor ise mutlaka bir doktordan yardım alın.

Bebeklerde Öksürüğü Kesmek İçin Ne Yapılmalı

Öksürük ile mücadele eden bebeğinizin odası mutlaka nemli olmalıdır. Bir nem makinesi bulundurun veya oda içerisinde su kaynatın böylece odanın nem dengesini sağlayabilirsiniz.

Bebekler öksürük ile savaştığında boğazlarında tahriş meydana gelebilir.

Bu yüzden öksürüğün hafiflemesi için ve boğazlarında tahriş meydana gelmemesi için içtikleri suyu ılıtarak içerisine az miktarda bal karıştırarak verebilirsiniz. Bu karışım bebeklerin boğazını yumuşatır ve öksürüğü hafifletir.

1 yaşından küçük bir bebeğiniz var ise ıhlamur ve ayva yaprağını aynı anda çay gibi demleyerek bebeğinize verebilirsiniz. Öksürük için oldukça etkili bir yöntem olmaktadır.

Bir yaşından büyük bebeklere ise karışık çay tarifini uygulayabilirsiniz.

Aktardan alabileceğiniz havlıcan kökünü, elma kabuğu, ıhlamur, kabuk tarçın kaynatılarak bal ile tatlandırılır ve bebeklere verilir. Aynı anda balgam sökücü özelliği de sahip olmaktadır.

6 aydan büyük bebeklerinize ise tereyağı ve pekmez karışımını uygulayabilirsiniz. Tadı son derece lezzetli olan bu karışım öksürüğü oldukça kısa bir süre içerisinde kese bilmektedir.

Bir cezveye 2 çorba kaşığı tereyağı, 1 çorba kaşığı pekmez koyulur ve üzerine az miktarda su ilave edilerek ocakta kaynatılır ve ılınınca bebeğe verilir. Böylece bebeğiniz kısa sürede öksürükten kurtulur.

Yine bir yaş sonrası bebekler için uygulanabilecek bir tarifte bal ve karabiber karışımı olmaktadır.

Önce bir çay kaşığı karabiber ve bir çorba kaşığı bal karıştırılır ve bebeğe verilir. Ardından süt verilerek boğaz yumuşatılır.

Bir yorum yazın