Bebek Sağlığı

Bebeklerde Topuk Kanı Neden Alınır

Bebek doğduktan sonra bebeğin ayağından alınan kana topuk kanı denilir. Bebeklerde, hastalık belirtileri ortaya çıkmadan genetik ya da metabolik sağlık sorunlarının belirlenmesi için topuk kanı testi yapılır. Bu sağlık sorunları boy kısalığından tutun da, gelişim bozukluklarına kadar bir çok alanı kapsar.
Bebeklerden alınan topuk kanı itina ile özel yapılmış kağıtlara damlatılır. Bu kağıtlarla birlikte bebeğin anne ve babasının telefon numarası ve adresi alınır, test edilmek üzere tarama merkezine gönderilir. Bu merkezde bebekle ilgili her hangi bir sorun çıkarsa, görevliler tarafından bebeğin ailesi ile iletişime geçilerek bebeğin olası hastalığı hakkında aileye bilgi verilir.Ülkemizde de uygulanan topuk kanı testi bir çok hastalığı teşhis için son derece önemlidir.
<strong>Topuk kanı ile hangi hastalıklar bilinir?</strong>
Tiroid bezi gelişimsel bozuklukları
Doğumsal enzim eksikliği
Kalıtsal metabolik hastalıklar
Zeka geriliği ve beyin hasarı
Genellikle doğumdan sonra üç gün içinde bebekten topuk kanı alınır. Kalıtsal metabolik hastalık taraması için bebek en az 24 saat beslenmiş olmalıdır. Bu uygulama bütün doğum hastanelerinde vardır. Bebek taburcu edilmeden önce ilk topuk kanı hastanede alınır. İkinci topuk kanı testi ise aile hekimliklerinde yapılmaktadır.  Bebek hastaneden taburcu olduktan sonra bir hafta içinde ikinci topuk kanı alınmak üzere aile sağlığı merkezlerine götürülmelidir. Aile sağlığı merkezinde bebeğin doktoru tarafından genel muayenesi yapıldıktan sonra, hemşire tarafından bebeğin topuğundan kan alınır. Bebeklerden alınan topuk kanı, oda ısısında kurutularak incelenmek üzere tarama merkezlerine gönderilir.
Bebeklerden alınan topuk kanı hastalıkların teşhisine yardımcı olurken, bebekte hastalıklarla ilgili birtakım bulgular görülebilir. Örneğin kalıtsal metabolik hastalıklar; zeka geriliği, havale geçirme, inatçı ağlamalar, bebeğin daima huzursuz ve tedirgin olması, egzama cinsi cilt bulguları, açık ten, bebeğin kafa yapısının olması gerekenden küçük olması, idrar ve vücut sıvılarında küf kokusu en dikkat çeken belirtiler arasındadır. Tiroid bezi gelişimsel bozukluklarında ciddi zeka geriliği, yenidoğanda uzamış sarılık, kabızlık ve kısa boy gözlemlenir.
Anne baba iyi bir gözlemci olmalı, bebeklerinde bu sayılan belirtileri gözlemledikleri zaman vakit kaybetmeden doktora gitmelidir.