Bebek Sağlığı

Bebeklerin uyku düzeni (Dr. Birol Saral)

Bebeğinizin uyku sorununun sizin doğru zannederek yaptığınız birtakım yanlışlardan kaynaklanabileceğini hiç düşündünüz mü? Bebeklerin uyku düzeniyle ilgili doğru bilinen yanlışları Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Birol Saral’ın kaleminden Bebeklerin Uyku Düzeni.

Yenidoğan döneminde bebeğinizin karnını doyurup altını temiz tutmanız, onu iyi bir uykuya hazırlamanız için yeterlidir. Bebeğiniz büyüdükçe dış dünyaya kapılarını daha fazla açmaya başlayacağı için zamanla uykuya hazırlanmasında altının temiz, karnının tok olması yeterli olmayacaktır. Onu uyaranları da (televizyon sesi, odadaki insanların konuşmaları vb.) çevresinden uzaklaştırmalısınız. Bebeğinizin uyuyacağı odanın sıcaklığının 20-24 derece olması uygundur. Düzgün ve düzenli bir uyku alışkanlığı oluşturabilmek için, bebeğinizi her gün aynı saatte, henüz uyanıkken yatağına yatırmak, ona masal okumak ve ninni söylemek, aynı saatte altını değiştirmek gibi gece rutinleri geliştirmek gerekir. Gece sık sık altını değiştirirseniz uykuya yeniden geçmesi güçleşeceği için uyku düzeni bozulabilir.

Bebeğin uyku yeri, zamanı gibi alışkanlıklar ailenin kültürü göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Doğu kültüründe birlikte yatma alışkanlığı varken, batı kültüründe herkesin kendi odası ve yatağı bulunur. Bebeğinizin uyku düzenini kendi yaşam tarzınızı da göz önünde bulundurarak düzenlemeniz hem sizin hem de bebeğinizin yıpranmaması için daha doğru olacaktır. Bebeğinizin kendi yatağında uyumasını istiyorsanız, uyumadan yatağına koyup uykuya orada dalmasını sağlamalısınız.

Uyandığında mümkün olduğunca az yardım ederek onu tekrar uykuya teşvik etmelisiniz. Kucağınıza almanız, sallamanız uykuya geçiş sürecini yavaşlatacak ve bebeğiniz her uyandığında bu tür destekler olmadan tekrar uyuyamama gibi bir alışkanlık edinecektir.

Aynı zamanda bebeğiniz, özellikle de çalışan anneyseniz, sizinle daha fazla zaman geçirme fırsatı olarak gece uyanıp oyun oynamak isteyebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ışığı açmadan sessizce yanına gitmeli, yatağından almadan onunla konuşarak tekrar uyumasını sağlamalısınız.

Özellikle 18. aydan sonra gelişen karanlıktan, yatağın altından canavar çıkması gibi korkular ve sizden uzak kalmak istememesi sonucu uykusu yeniden bölünebilir. Bunlar sık görülen problemlerdir. Endişelenmeyin. Korku, çocuğunuzun normal gelişiminin bir parçasıdır. Eğer geceleri kâbus görüp uyanıyorsa, hemen yanına gidip rüyasıyla ilgili konuşarak onu rahatlatmaya çalışın. Eğer rüya devam ediyorsa, günlük hayatınızın içinde buna kaynak olabilecek problemleri bulmaya çalışın. Gerçekten çok korkarak uyanıyor ve ağlıyorsa, onu arada bir yatağınıza almanızda bir sakınca yoktur.

Bebek için uyku düzeni oluşturmada yatağının nerede olduğu da çok önemlidir. 4-6 aylıkken odasını ayırmaya özen göstermenizde fayda vardır. 19. aya kadar ayırmazsanız bağımlılık oluşabilir.

Kaynak: www.bebek.com</a