Sağlıklı Yaşam

Bilinç kaybı ve bayılma durumunda yapılması gerekenler

Bilinç kaybı ve bayılma durumlarında yapılması gerekenler

 

Bayılma vücuttaki hayati organlara kısa süreli bir şekilde yeterli kan akışının sağlanmadığı durumlarda meydana gelir. Bayılma durumlarında eğer ki kişiyi yerde bulduysak yapılması gereken ilk şey kişiye bilincini sormak ve duyup duymadığını sormaktır.

 

Kişiden kısık sesle bir mırıldanma gibi cevaplar alıyorsak bilinç tamamen kapalı değilse bilinmelidir ki bir bayılma olayı ile karşı karşıya kalınmıştır.

 

İlk yardım olarak yapılması gereken ilk şey baygınlık geçiren kişinin ayaklarını yerden en az 30 santimetre olacak şekilde yukarı kaldırmaktır. Bu pozisyona şok pozisyonu adı verilir. Bu pozisyon sayesinde bacaklarda birikmiş olan kan hayati organlara taşınarak kişinin fonksiyonlarının normale dönmesine yardımcı olacaktır.

 

Kişiye bir takım sorular yönelttikten sonra mırıldanma veya sorumuza doğrudan bir yanıt alamadığımız durumlarda ise bilinç kaybı meydana gelmiş demektir. Şoktaki kişi bize cevap verebilir, baygınlık geçiren kişi bize cevap verebilir fakat bilinç kaybı yaşayan biri bize cevap veremez.

Eğer ki bilinç kaybı yaşayan bir kimseyi yerde bulduysak yapmamız gereken şey ilk olarak bir takım sorular yöneltmektir.

 

Cevap alamadığımız ve bilinç kaybı tanısını koyduktan sonra kişinin omuzunun ön kısmını elimizle biraz baskı uygularız. Bu baskıya da tepki yoksa burada bir sıkıntı söz konusudur ve yapılması gereken şey 112 acil aranır ve bir bilinç kapanması söz konusu olduğu bildirilir ve ambulans gelene kadar başında beklemeliyiz.

 

Bu sırada yapmamız gereken şeylerden biri ise kişinin dilini kontrol etmektir. Çünkü bilinç kaybı sırasında dil kası gevşer ve solunum yolunun köküne oturur.

 

Bir yorum yazın