Sağlıklı Yaşam

Bipolar bozukluk nedir? Nasıl tedavi edilir?

Bipolar Bozukluk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

 

Psikolojik rahatsızlıklar, günümüz dünyasında yaygın bir şeklide görülmektedir. Son dönemlerde sıklıkla gündeme gelen, bipolar bozukluk nedir, sorusunun cevabı oldukça önemlidir.

 

Bu sorun, dünyada yaklaşık olarak, her 50 kişiden birini etkilemektedir. Bu nedenle yaygın görülebilen psikolojik rahatsızlıklar arasındaki yerini almıştır.

 

Bipolar bozukluk, bir tıbbi hastalıktır. Yani, bu hastalık bir kalp rahatsızlığı gibi değerlendirilmektedir. Bu nedenle de kişilerin beynini doğrudan etkilemektedir.

 

Bu hastalığa sahip olmak ise tercih edilen bir durum değildir. Bipolar bozukluk genellikle ergenlik döneminde yavaş yavaş başlamakta ve yaşın ilerlemesiyle birlikte ilerleme göstermektedir.

 

Bipolar bozukluk, cinsiyetlerde eşit oranda görülen bir rahatsızlıktır. Kişinin eğitim düzeyi, mesleği, gelir düzeyi yani hiçbir etken bu sorunda farklılığa neden olmamaktadır. Yani, bu rahatsızlığa her sosyal düzeyden kişi yakalanabilmektedir.

 

Bu rahatsızlığa neyin sebep olduğu ise tam olarak bilinememektedir. Bu rahatsızlığa manik depresif hastalık adı da verilmektedir.

 

Bipolar Bozukluk Belirtileri

 

Bu rahatsızlığın ilk görüldüğü döneme manik dönemi adı verilmektedir. Bu dönemde göstergeler her bireyde farklılık gösterebilmektedir. Bu dönemde hafif duygu yükselmeleri ve aktif olmalarını sağlayan enerji artışları da hissedilebilmektedir.

 

Bu konuda rahatsızlığı olan kişiler genellikle fiziksel verimlilikte artış gösterirler ve geç yorulmaya başlarlar. Bunun yanı sıra kendilerini sık sık çok iyi hissetme duygularıyla dolarlar. Manik sırasında hastalar uykuya çok az ihtiyaç duyarlar ve çok konuşkan, atak ve fevri davranışlar sergileyebilirler.

 

Bipolar bozukluk belirtileri şiddetli yaşandığında ise, kişiler sanrılar yaşamaya başlarlar. Yanlış inançlara kapılırlar ve ikna yoluyla da değişmezler.

 

Bunun yanı sıra hastalar, halisünasyonlar görmeye başlarlar. Özelikle sesler duyduklarını dile getirirler. Bu aşamada, aşırı para harcama isteği olmaktadır. Ayrıca son derece gergin olurlar ve çok kolay sinirlenirler. Eğer hasta bu aşamaya gelmişse son derece dikkatli olunmalıdır.

 

Bipolar bozukluğun sonraki aşaması ise depresyon aşamasıdır. Depresyonu olan kişilerde uyuyamama veya aşırı uyuma durumu görülmektedir. Bununla birlikte hastalar sürekli gelecekle ilgili olumsuz düşüncelere sahiptir.

Bipolar depresyon aşamasında ölüm düşüncesi ve intihar eğilimi görülmektedir. Bu hastaların yarıya yakın bir kısmı depresyon aşamasında en az bir kere intihar girişiminde bulunmuştur. Bu aşamada alkol kullanan, aşırı kilo problemi olan kişilerde intihar riski daha yüksektir.

 

Bipolar bozukluk ile ilgili karma dönemler de görülmektedir. Bu dönemde hastalar manik ve depresyon belirtilerini bir arada göstermektedir. Yani, bipolar karma döneminde hasta, kendini aynı anda coşkulu ya da huzursuz, aynı anda aşırı hassas hissedebilir.

 

Bu dönemde duygular genellikle birbirine karışmakta ve hastalar, net olmayan tepkiler vermektedir. Bu dönemde de intihar düşüncesi ön planda olmaktadır.

 

Bipolar Bozukluk Tedavisi

 

Bipolar bozukluk rahatsızlığı genellikle mani ve depresyon dönemi olarak 8-10 kez yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra, yıl içinde dört ya da daha fazla döngü görülmektedir. Yani görülme sıklığı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

 

Bipolar bozukluk tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bipolar bozukluğun mani ve depresyon aşamalarını kontrol altına alan etkili tedaviler bulunmaktadır. Bu tedavilerin sayısı yapılan yeni araştırmalar ile sürekli artış göstermektedir.

 

Bipolar bozukluk konusunda temel tedavi, ilaçlar ile yapılmaktadır. Bu hastalıkta hem manik hem de depresif atakları kontrol altına almak için genellikle tek ilaç yetmemektedir. Bu nedenle çoğu zaman birden fazla etkili ilaç kullanılmaktadır.

 

Bipolar bozukluğu tedavi edebilmek için genellikle duygudurum dengeleyiciler, antidepresanlar, antipsikotik ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, uyku sorununun çözüme kavuşması için farklı türde ilaçlar da takviye yapılabilmektedir.

 

Bipolar bozukluk tedavisinde birden fazla ilaç kullanımı ve bu ilaçların dozajının da zaman zaman değiştirilmesi gerekmektedir. Hastalık, evrelere göre farklılık gösterdiği için ilaç dozunda değişiklik yapmak gerekebilir.

 

Bipolar bozukluk konusunda hastanın çevresine önemli iş düşmektedir. Hastanın hangi evrede olduğunun bilinmesi, buna göre düzenli ilacı kullanmasının sağlanması, ilaçların yan etkileri olması durumunda ne yapmaları gerektiğini bilmeleri son derece önemlidir.

Bir yorum yazın