Tüp Bebek

Blastokist Transferi Nedir

Blastokist Transferi Nedir

Yumurta ve sperm hücreleri laboratuvar ortamında bir araya getirilerek, döllenmeye maruz bırakılmaktadır. Döllenen yumurta 2 hücreli, 4 hücreli ve 8 hücreli olmak üzere bölünerek gelişmeye başlar.

 

Embriyonun bu gelişme aşaması normal gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek tedavilerinde de aynı şekilde gerçekleşmektedir. Embriyonun ikinci ve üçüncü gününde 4 ile 8 hücreli içerisinde boşluk olmayan hücre topluluğu haline gelir. Döllenmenin 5. gününde embriyo arasında boşluk olmayan etrafı hücrelerle sarılı belli bir olgunluğa erişmiş hücre kümesi halini alır. Embriyonun 5. Günde geldiği bu evreye blastokist adı verilmektedir. Doğal yollardan meydana gelen gebeliklerde embriyonun rahme yerleşmeden önceki geldiği son evre blastokisttir.

 

Embriyonun bu aşamaya kadar bölünerek çoğalmasını sağlayan hücre kümeleri son halini alarak embriyonun katmanlarını oluşturmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde embriyolar neden 5. gününde transfer edilir?

Yumurta ve sperm hücrelerinin döllenme aşamasındaki 5. gününde hücreler gelişerek kaliteli bir embriyo yapısını oluşturmaktadır. Tüp bebek tedavisinde anne adayını rahmine yerleştirilen embriyoların rahme tutunabilmesi ve gelişim gösterebilmesi açısında kaliteli embriyoların transfer edilmesi tedavinin başarına ciddi oranda katkı sağlamaktadır. Bu nedenle normal gebeliklerde olduğu gibi embriyoların blastokist evresindeki gebelik oluşumun taklit edilerek, hamilelik şansının arttırılması amacı ile embriyoların 5.gününde transfer işlemi yapılmaktadır. Günümüz teknolojik imkanları sayesinde embriyoların kültür ortamında gelişim çizelgesi takip edilerek, aralarından kaliteli olanlarının saptanması ile anne adayının rahmine yerleştirilmektedir.

 

Blastokist transferi hangi hastalara uygulanır?

 

Blastokist transferi daha önce birçok kez kaliteli embriyo transferi yapılmasına rağmen, gebelik elde edemeyen hastalara uygulanmaktadır. Ayrıca gebelik şansının arttırılması amacı ile embriyo transfer sayısının birden fazla olması sonucunda çoğul gebelik riskini ile karşılaşmak istemeyen hastalara blastokist transferi yapılmaktadır.

 

Blastokist transferinin faydaları nelerdir?

 

Embriyonun 5. Gününe kadar kültür ortamında gösterdiği gelişim göz önünde bulundurularak, aralarından en iyi kaliteye sahip tek bir embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesini sağlamaktadır. Böylece birden fazla embriyonun neden olduğu çoğul gebelik riski engellenmektedir.

 

OHSS olarak adlandırılan yumurtalıkların aşırı uyarılması tüp bebek tedavilerinde istenmeyen bir durumdur. Eğer böyle bir durum söz konusu ise embriyo transfer işlemi iptal edilir. Ancak blastokist transferi ile OHSS riskinin yüksek olduğu hasta grubuna uygulanabilmektedir.

 

Yapılan araştırmalara göre embriyoların 5.gününde transfer edilmesi ile elde edilen başarı oranların arttığı belirtilmiştir. Yani tek bir embriyo ile çoğul gebelik riski önlenirken, gebelik şansı artmaktadır.

 

Çok sayıda folikül sağlanmasına rağmen gebelik elde edilemeyen hastalar için blastokist transferi başarı ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle bu hasta grubu için oldukça faydalı bir uygulamadır.

 

Ancak hastaların %40’ında embriyoların blastokist evresine ulaşamadığı saptanmıştır. Bu durum blastokist transferlerinin ciddi bir dezavantajıdır.

 

Blastokist transferinden sonra ne zaman hamilelik testi yapılır?

 

Normal embriyo transfer işleminde olduğu gibi işlemden 12 gün sonra yapılan gebelik testi ile sonuçlar elde edilmektedir.

 

Blastokist transferi ile elde edilen gebelik haftası hesabı nasıl yapılır?

 

Hamilelik haftası hesaplamasında baz alınan tarih blastokist transferinin yapıldığı gündür. Transferin yapıldığı günden itibaren geçen süreye 2 hafta ilave edilerek, gebelik haftası takip edilmektedir.

 

Bir yorum yazın