Sağlıklı Yaşam

Böbrek sağlığımızı korumak için yapılması gerekenler

Böbrek Sağlığımızı Korumak İçin Yapılması Gerekenler

 

Böbrek, şekil olarak fasulyeyi andıran boşaltım organlarıdır. Sindirim sistemi açısından kritik öneme sahip olan böbreklerin sağlıklı olması son derece önemlidir. Bu noktada, böbrek sağlığımızı korumak için yapılması gerekenler konusu ön plana çıkmaktadır.

 

Böbrek sağılığını korumak için en önemli noktalardan biri hareket etmektir. Düzenli olarak yürüme, yormayacak şekilde hafif koşu, bisiklet sürmek gibi etkinlikler yapmanız son derece önemlidir. Bunu yaparak, diyabet ya da tansiyonun böbrekler üzerindeki olumsuz etkisini önlemeniz mümkündür.

 

Böbrek sağlığı açısından dikkat etmeniz gereken bir nokta da kan basıncına dikkat edilmesidir. Bunun için tuzu azaltmak, egzersiz yapmak ve uygun ilaç tedavisiyle kan basıncını normal seviyede tutmanız önemlidir. Bu şekilde kronik böbrek rahatsızlıklarının önüne geçilebilmektedir.

 

Böbreklerde sorun yaşama ihtimali yüksek olan kişiler genellikle diyabet hastalarıdır. Bu nedenle diyabet hastalarının, kan şekerini normal düzeyde tutması oldukça önemlidir. Kan şekerindeki ani değişiklikler, böbrekler üzerinde olumsuz etki yapmakta ve böbreklere zarar vermektedir. Diyabet riski bulunanlar düzenli ölçüm yaptırmalıdır.

 

Böbrek sağlığı konusunda kilonun a büyük önemi vardır. Fazla kilo sorunu yaşayanlar böbrek rahatsızlıkları konusunda risk altındadır. Sağlıklı beslenme ile birlikte hem kilo sorunundan kurtulabilir hem de böbrek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Doğal ürünlerle beslenmek son derece önemlidir.

 

Böbrekler için olmazsa olmaz konu, sıvı tüketimidir. Eğer hekiminiz tarafından farklı bir şey önerilmediyse, günlük en az 1,5-2 litre su tüketmeniz gerekmektedir. Su tüketimi ile birlikte böbreklerin daha düzenli bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Bu da böbrek hastalıklarının önüne geçmede yardımcı olmaktadır.

 

Sigara içmek, birçok konuda olduğu gibi böbrek sağlığı konusunda da olumsuz etki yapmaktadır. Sigara içilmesi, böbrek kan akımında azalmaya yol açmaktadır. Bunun sonucunda ise atık maddeler vücutta birikmeye başlar. Böylece böbrek kanserine yakalanma riski de artmış olur.

 

Böbrek sağlığını korumak için mümkün olduğunca siyah çay ve kahve tüketimini azaltmanız gerekmektedir. Siyah çay yerine yeşil çay, bitki çayları kullanmanız önerilmektedir. Bunun yanı sıra kahve tüketimi de en fazla günlük 1 fincan olmalıdır. Fazlası böbreklerin çalışmasını yavaşlatmaktadır.

Böbreklerin sağlıklı çalışması için hayvansal protein tüketilmelidir. Yeterli miktarda kalsiyum alınmalı ve bu konuda aşırıya kaçılmamalıdır. Yani fazla protein de böbreklerin düzenli çalışmasını engellemektedir.

 

Böbrekler için alkol tüketimi de kritik bir noktadır. Alkol tüketimini tamamen bırakmak böbreğin sağlıklı çalışması açısından son derece önemlidir. Alkol alışkanlığı olan kişiler, bu alışkanlıklarını bir an önce bırakmalıdır. Özellikle diyabet hastaları için bu konu daha da önemlidir.

 

Düzensiz ve bilinçsiz ilaç kullanımı böbrekler üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. Özellikle ağrı kesicilerin bilinçsizce kullanımı sonucunda böbreklerde hasar oluşabilmektedir. Bunun için doktor tavsiyesi olmadan ilaç tüketmemelisiniz.

 

Böbrekler sağlıklı çalışmadığı takdirde kronik böbrek rahatsızlıkları görülmektedir. Bunlardan böbrek taşı sorunu son derece önemli ve acı veren bir sorundur. Ayrıca böbrek yetmezliği sorunu da sık görülen bir sorundur. Tüm bu rahatsızlıkların tedavisi de uzun soluklu ve oldukça zordur.

 

Böbrekler gibi önemli bir konuda, fazla kilo, diyabet, tansiyon gibi sorunu olanların yılda bir kez de olsa böbrek fonksiyonlarını kontrol ettirmeleri önerilmektedir.

Bir yorum yazın