Cilt Bakımı & Estetik

Cildi güzelleştiren besinler

Cildi Güzelleştiren Besinler

Cildin sadece cilt maskeleri sayesinde güzelleşeceğine inanıyorsanız tamamen yanılıyorsunuz. Çeşitli gıdaların düzenli tüketilmesi de, tıpkı cilt maskeleriyle aynı etkiyi yaratmaktadır. Bu nedenle cildi güzelleştiren besinler hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. İşte beslenerek cildinizi güzelleştirecek besinler;

 

KURUYEMİŞLER

 

Kuruyemişlerin genelinde bulunan E vitamini, cildinizin daha yumuşak ve genç kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca etkin bir antioksidan özeliğe sahip oldukları için serbest radikalleri yok ederler. Güneşten gelen zararlı UV ışınlarına karşıda koruyarak cildinizin zarar görmesini engeller. Ceviz ve fıstıkta da bol miktarda bulunan omega-6 yağ asitleri sayesinde cilde büyük katkı sağlamaktadır.

 

TAM TAHILLAR

 

Tahıllar genel olarak bir antioksidan görevi görürler ve tüm cilt hastalıklarına karşı etkin bir koruma sağlarlar. Özellikle B vitamini eksikliğinden kaynaklanan cilt kuruluğu ve pullanmasına karşı çok faydalıdır.

 

YEŞİL VE KIRMIZI SEBZELER

 

Bet-karoten ve A vitamini bakımından zengin olan sebzeler, yumuşak, sağlıklı, parlak ve yumuşak bir cilde kavuşmanızı sağlar. Özellikle turuncu ve kırmızı sebzelerde bulunan beta-karotenler, vücudumuza girdiği an A vitaminine dönüşmektedir. A vitaminleri hücre yenilenmesini destekler, zarar gören hücreleri onarır ve erken yaşlanmayı önler. Ispanak benzeri sebzeler ise cildi parlaklaştırır ve kuruluğu ortadan kaldırır.

 

NARENCİYE VE DENİZ ÜRÜNLERİ

 

Bu konuda narenciye gurubu daha sıkı, gergin ve yumuşak bir cilde kavuşmanızı sağlar. Ayrıca binlerce cilt bakım ürününde C vitamini ve meyvelerin bazılarına rastlayabilirsiniz.

 

Deniz ürünleri ise genel olarak Omega-3 içeriğine sahiptir. Bu sayede cilt kurulu başta olmak üzere birçok cilt probleminin üstesinden gelebilirler. Egzema ve sedef hastalığında çok başarılı olan deniz ürünleri, ayrıca genel sağlığa da çok büyük fayda sağlamaktadır. Özellikle somon balığı ve istiridye tüketerek çok daha güzel ve sağlıklı ir cilde kavuşabilirsiniz.

 

Bir yorum yazın