Cilt Bakımı & Estetik

Çilek maskesi nasıl hazırlanır? Faydaları nelerdir?

Çilek Maskesi Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

 

Çilek C vitamini yönünden oldukça zengindir. Portakal ve greyfurta göre içerisinde daha çok vitamin bulundurur ve günde 8 adet çilek yemek vücudun günlük C vitamini ihtiyacının bir buçuk katını karşılamaktadır.

 

Çileğin cilde olan yararları içeriğindeki vitaminlerden kaynaklanmaktadır. Yüksek miktarda barındırdığı B, C ve K vitaminleri ciltteki erken kırışıklıkların önlenmesine ve kuru ciltlerin nemlenmesine olanak sağlıyor.

 

Yaz günlerinde kolayca ve cep yakmayacak şekilde ulaşılabilen çilek ile çeşitli doğal yüz maskeleri yapmak mümkün.

 

Çilek Maskesinin Faydaları

 

  • Zaman içerisinde ciltte ölü hücreler oluşur. Vitamin içeren meyveler ile oluşturulan maskeler cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlar. Çilekte B, C ve K olmak üzere üç adet temel vitamin bulunmaktadır. Antioksidan özelliği ile gerek besin olarak tüketimde gerekse püre şeklinde hazırlanıp uygulanan kürlerle yenilenmeyi ve dinçliği sağlar.
  • Çoğunlukla güneş ışınları yüzünden meydana gelen ciltteki kahverengi lekeler pigmentasyon sorunları oluşturur. Çilekteki renk maddeleri ile cilt lekelerinden doğal yollarla kurtulmak olanaklıdır.
  • Yüzdeki sıkılık azaldığında sarkmalar ve çatlaklar oluşur. Güneş kaynaklı ultraviyole ışınlar, kış aylarında sert esen rüzgarlar çatlakların meydana gelmesinde etkilidir. Çilek maskesi belirli aralıklarla yüz bölgesine uygulandığında cilt üzerindeki pürüzler zaman içerisinde kapanır ve yüz gerginliğinin artmasıyla daha genç bir görünüme kavuşulur.

 

Çilek Maskesi Nasıl Hazırlanır?

 

Saplarından ayıklanan çilekler rondo ya da el yardımıyla püre haline getirilir. Bir kase içerisinde süt ve bir tatlı kaşığı bal ilavesi ile beraber karıştırılır. (Daha iyi verim almak için işlenmiş sütler yerine ulaşma imkanı bulunuyorsa mandıra sütü kullanılmalıdır.) Hazırlanan karışım pamuk vasıtasıyla yüzde masaj yapar gibi gezdirilir. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüz durulanır.

 

Ciltteki gerginleşmeyi hemen hissedilecektir. Yüz yıkama işleminden sonra gül suyuyla yine pamuk yardımıyla cildin temizlenmesini öneriyoruz. Gül suyunun gözenekleri temizleme özelliğiyle uygulanan çilek maskesinin faydası artacaktır.

 

Hazırlanan çilek maskesi 24 saat içerisinde uygulanmalı ve bir daha kullanılmamalıdır. Çileğin yapısı çabuk küflenmeye elverişli olduğundan maskeyi hazırladıktan hemen sonra kullanmanız hem vitamin değerini koruyacak hem de cilde olan yararı daha fazla olacaktır.

Bir yorum yazın