Cilt Bakımı & Estetik

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Cildinizin bakımını yapmak istiyor fakat ne yapacağınıza emin olamıyorsanız yapmanız gereken ilk şey cilt tipinizin ne olduğunu tespit etmek olmalıdır. Cilt tipinizi tespit ettikten sonra doğru uygulamayı bulmanız çok kolay.

 

Cilt tipinize uygun bir bakımın yanı sıra genel cilt bakımını düzenli olarak yaparak özellikle ayrı bir bakım yapmanıza gerek bile kalmayabilir. Unutmayın ki her cildin ihtiyacı olan ilk şey her zaman nemdir.

 

Cildinize gereken nemi sunduğunuzda o zaten bakımın büyük bir kısmını yapacaktır. Nem dengesini korumak ve cildinizin kendi bakımını rahatlıkla yapmasını istiyorsanız hemen hemen her gün nemlendirici kullanmanızda fayda var. Bu sayede cildiniz ihtiyacı olan nemi kullanacak ve bakımının büyük bir kısmını yapacaktır.

 

Genel cilt bakımı yapmanın ilk maddesi daha öncede söylediğim gibi cildi nemlendirmekten başlıyor. Unutmayın ki nem dengesi yeterli olan cilt sağlıklı ve bakımlıdır.

 

Eğer vaktiniz yoksa nemlendirici kremler sürerek cildinizin nem dengesini ayarlayabilirsiniz ya da günde ortalama 10-15 dakikanızı ayırarak maskeler yapabilirsiniz. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz nemlendirici özelliğe sahip bu maskeler genel olarak yüz bölgesine yönelik.

 

Bu maskeleri yaparak cildinizin bakımını kolaylaştırabilirsiniz. Bunların yanı sıra doğal yağlar ve esanslar da cildine bakım yapacak ve cildinizi nemlendirecektir. Örneğin gül suyunu tüm vücudunuzda kullanabilir ve cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Pek çok kişi cildini sürekli temizleyerek cildine yarar sağladığını düşünse de aslında yanlış bir uygulama yapılıyor. Sürekli olarak cildi temizlemeniz durumda cildiniz yorulacaktır.

Günde ortalama 2-2,5 litre su içerek cildinizi koruyabilir ve nem dengesini düzenleyebilirsiniz. Özellikle evde yaptığınız yanlış uygulamalardan biri de yüzünüzü yıkarken sıcak su kullanmak.

 

Aynı durum duş alırken de geçerli eğer sıcak suyla duş alırsanız cildiniz nemini kaybedecektir.

Sadece alışkanlık haline gelen birkaç huyunuzu değiştirerek bile genel cilt bakımınız için büyük adımlar atmış olacaksınız. Vücudumuzun olduğu gibi cildinizin de ilk ihtiyacı olan şey sudur.

 

Unutmayın ki en değerli kıyafetiniz cildinizdir. Doğru uygulamalarla cildinize gereken ilgiyi gösterin. Emin olun ki o sizin ona verdiğinizi cildiniz size fazlasıyla verecektir.

Bir yorum yazın