Çocuk Sağlığı

Çocuklarda Demir Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Demir eksikliği her yaş grubunda görülebilen yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Özellikle gelişim çağında olan çocuklarda görülen demir eksikliği, ciddi sorunlara yol açmaktadır. Demir; mutlaka besinlerle birlikte alınmalıdır.

Vücutta demir eksikliği olduğu zaman, çeşitli belirtileri ortaya çıkar. Çok çabuk yorulma, kalp çarpıntısı, sinirlilik hali, baş dönmesi, çarpıntı, deri renginde solukluk, tat alma duyusunda azalma, tırnaklarda kırılma ve çizgilenme, ağız köşelerinde yara gibi problemler ortaya çıkar. Bunlarla birlikte, çocuklarda, iştahsızlık, derste dikkatini toplayamama, okul başarısında düşme gözlemlenir. Bebeklerde ise, yutma güçlüğü, ağlarken morarma, katılma nöbetleri geçirme, yürüyememek gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Demir eksikliğinin doğum öncesi ve doğum sonrası olmak üzere birçok nedeni vardır. İkiz gebelikler. İkiz ve çoğul gebeliklerde anne karnındaki bebek tam olarak beslenemediği için, doğum öncesi anemi görülür.

Doğum sonrasında ise;

Doğumdan sonra tam ve yeterli bir şekilde besleneme. Bu nedenle yeni doğan bebeklerde anne sütü hayati derecede önem taşır. Çünkü anne sütünde inanılmaz bir mucize vardır. Anne vücudu bebeğin ihtiyacına göre anne sütü üretir. bebeğin hangi vitamine ihtiyacı varsa, anne sütü bileşenleri o vitamin ağırlıklıdır.
Yaşından önce bebeğin inek sütü içmeye başlaması. Mümkünse bebeklere keçi sütü verilmelidir. Anne sütüne en yakın sütlerden biri keçi sütüdür.
Sebze ağırlıklı beslenme demir eksikliğinin önemli nedenlerinden biridir. Özellikle gelişim çağında olan çocukların mutlaka haftada en az iki defa kırmızı et, tüketmeleri gerekir. Kırmızı et demir bakımından son derece zengin bir besindir.
Bilinçsiz yapılan rejimler demir eksikliğini tetikler. Zayıflamak isterken yanlış beslenmenin yol açtığı problemlerden biri de demir eksikliğidir.
Yeme bozuklukları, öğün atlamak, düzensiz bir şekilde beslenmek demir eksikliğinin önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle beslenme listesini oluştururken, vitamin ve mineral dengesi gözetilmelidir.
Gebelik: Demir eksikliğinin çok sık görüldüğü durumlardan biri de gebeliktir. Gebelikte annedeki vitaminleri bebek çektiği için annenin demir depoları boşalır. Bu nedenle gebelikte mutlaka doktorun tavsiye ettiği demir ilacı düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Doğumdan sonra demir ilacına bir müddet daha devam etmek anne ve bebek açısından son derece önemlidir.