Çocuk Sağlığı

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orta kulakta bulunan, mukoza adı verilen örtünün iltihaplanmasına orta kulak iltihabı denilir. Orta kulak iltihabı, burun ve genizden aşağı yukarı giden enfeksiyon şeklinde ortaya çıkar. Burun ve genizde oluşan iltihaplı akıntılar, östaki borusu kanalıyla orta kulağa ulaşır.

Östaki borusu normalde kapalı bir sistemle çalışır. Ancak yutkunma sırasında burun ve genizden artan basınçla açılır. Orta kulak iltihabı genelde başka bir hastalığın sonucunda ortaya çıkar. Örneğin, nezle, gribal enfeksiyonlar, sinüzit ya da üst solunum yolu enfeksiyonları sonucunda ortaya çıkar.

Orta kulak iltihabı daha çok çocuklarda görülür. Okul öncesi dönemdeki çocuklar, bebekler bu konuda risk altındadır. Bunun nedeni ise bu dönemde çocuklarda östaki borusu tam olarak gelişimini tamamlamamıştır. Bu nedenle çocukta enfeksiyon olduğu zaman hızlı bir şekilde orta kulağa ulaşabilir. Ayrıca kalabalık sosyal ortamlar, orta kulak iltihabının sık olarak rastlandığı yerlerdir.

Orta kulak iltihabının belirtileri nelerdir?

En sık görülen belirtisi kulak ağrısıdır. Özellikle bebeklerde bu ağrı çok şiddetli bir şekilde hissedilir. Kulaktaki ağrı bebekleri uykusundan uyandıracak şiddettedir. Kulak ağrısı ile beraber, ateş görülebilir. Orta kulak iltihabı zamanında tedavi edilmediği zaman kulak iltihapla dolar. Bunun sonucu olarak kulakta işitmede azalma gözlemlenebilir.

Orta kulak iltihabında ağrının nedeni, iltihabın kulak zarını şişirip gerginleştirmesidir. Kulak zarı iyice gerildiği zaman ağrı son derece şiddetli bir şekilde hissedilir. Tedavi edilmediği zaman ilerleyen aşamalarda iltihabın baskı yapması sonucu kulak zarı delinir ve kulaktan kanlı bir akıntı, kulak içine biriken iltihap akmaya başlar. Kulağın için tamamen boşaldığı zaman kulak zarında gerilme bittiği için, ağrı hissedilmez. Bu aşamada orta kulak iltihabının en büyük belirtisi kulaktan akan kanlı akıntıdır.

Orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Orta kulak iltihabının tedavisinde doğal tedavi esastır. Kulağa çok fazla müdahale edilmeden, kulağın içi doğal yollarla temizlenmeye çalışılır. Burun tıkalı ise işe burnu açmaktan başlanır. Hastaya burnu açan spreyler ya da ilaçlar verilir. Bununla birlikte östaki borusunu açan ilaçlar kullanılır.