Çocuk Sağlığı

Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 6 Kritik Öneri

Çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi için, almaları gereken ilk gıda anne sütü olmalıdır. Araştırmalar göstermiştir ki anne sütü ile beslenen bebeklerin, mama ile beslenen bebeklere oranla bağışıklık sistemi daha güçlüdür. Bebeklik döneminden itibaren sağlıklı bir şekilde beslenen çocuklar, bağışıklık sistemi güçlü güçlendirmek için şu hususlara dikkat edilmelidir.

1-Çocuğunuza bağışıklık sistemini güçlendiren meyve ve sebzeleri yedirin. Özellikle D ve Ç vitamini açısından zengin olan brokoli, lahana, kereviz, pazı, turp, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri tüketmesine özen gösterin.
2-Çocuğunuzun omega 3 yağları ile bağışıklık sistemini destekleyin. Haftada en az bir defa balık yiyebilirsiniz. Ayrıca probiyotik ve peribiyotik bakteriler açısından zengin olan yoğurt sofradan hiç eksik olmamalıdır.
3-Çocuğunuzun savunma sisteminin güçlenmesi için sağlıklı bir vücuda sahip olması gerekir. Sağlıklı bir vücut için hazır gıdalardan uzak durmalıdır. Bununla birlikte A C E D vitaminlerini ve demir ve selenyumu yeterli miktarda doğal gıdalardan almak gerekir. Demir ve selenyum için karides, mantar, dana ve kuzu ciğeri, soman ve ton balığı tüketilebilir.
4-Çocuğunuzun beslenme listesinde sarı renkli ve koyu yeşil yapraklı sebze ve meyvelere yer verin. Bu besinler A vitamini açısından son derece zengin olan besinlerdir. Greyfurt, havuç, kuru kayısı, cennet hurması, kırmızı lahana, pancar, kırmızı turp, yaban mersini ve böğürtlende bol miktarda A vitamini bulunur.
5-Çocuğunuz için olmazsa olmazlardan biri C vitaminidir. C vitaminini vücuda günlük olarak almak gerekir. C vitamini en çok çilek, kavun, portakal, kivi, mandalina ve greyfurt gibi meyvelerde ayrıca zerdeçal ve zencefil gibi baharatlarda bulunur. C vitamini vücutta depolanan bir vitamin değildir. Fazlası idrar yolu ile vücuttan atılır. Bu nedenle C vitaminin vücuda günlük olarak almak gerekir.
6-Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için, çinkoya ihtiyacı vardır. Çinko vitaminini almak bir adet köfte bile yeterli olabilir. Burada esas olan çocuğunuza beslenme düzeni oluşturmak, hazır gıdalardan olabildiğince çocuğunuzu uzak tutmak gerekir. Çocuk yemek yeme alışkanlığını kazandığı zaman bağışıklık sistemi ekstra bir vitamine ihtiyaç kalmadan güçlenecektir.