Hindistan Gezi Rehberi

Codpur’da Nereleri Gezip Görmek Gerekir

Codpur’da Nereleri Gezip Görmek Gerekir? 

Hindistan’da pembe şehir olduğu gibi mavi şehir olarak anılan bir şehir de bulunuyor. Bahsettiğimiz mavi şehrin adı ise Codpur olarak biliniyor. Hindistan’ın nazar boncuğu olarak popülerliğini kazanmış olan bu şehre gezip gördüğünüz onca yere kıyasla kesinlikle hayran kalacaksınız. Hindistan’ın insanın başını döndüren kalabalığına burada da rastlıyorsunuz. Ancak, Varanasi gibi bir şehir kesinlikle değil! Bilhassa binaları birbirinden canlı ve etkileyici mimarilere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra, gören herkesin hayran kalacağı bir sarayı mevcut! Codpur; genel olarak bir günde rahatlıkla gezilebilecek bir yerdir. Ancak, detaylı olarak gezmek ve bol bol fotoğraf çekmek isteyenler için en çok iki gün ayrılması tavsiye edilmektedir. 

Eski Şehir Merkezi

Codpur’da muhakkak görülmesi gereken yerlerin başında masmavi eski şehir merkezi geliyor. Bu şehrin surlar içerisinde kalan eski bölümündeki evlerin dış cepheleri ve tüm sokaklar masmavi olmasıyla dikkat çekiyor. Şehir merkezinin neden masmavi olduğu konusunda ise birçok teori bulunuyor. Bilhassa kast sisteminden dolayı geçmişte böyle bir karar alındığına dair inanışlar var. 

Mihrangarh Kalesi 

Codpur’un hiç şüphesiz en önemli yapısı olarak dikkat çekiyor. Gören herkesin hayran kalacağı bu kale sayesinde şehrin tüm maviliğine yakından tanık olmak mümkün! Buranın bilhassa gün batımında ziyaret edilmesi tavsiye ediliyor. Çünkü, şehrin maviliğine en iyi şekilde tanık olmak için en ideal zaman diliminin gün batımı olduğunu söylemek mümkün! Hindistan’ın en büyük kalelerinden birisi olması dolayısıyla ayrı bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, yıllar içerisinde kaleye binlerce kez ekleme yapılmasından dolayı avlular ve kale içerisinde birbirine bağlı saraylar bulmak mümkün! 

Rao Jodha Desert Rock Park 

Mihrangarh Kalesi’nin hemen altında bulunan ve aynı zamanda kurak alan bitki örtüsünün görülebileceği bir yer olmasıyla önem taşıyor. 

Umaid Bhawan Sarayı 

Şehirdeki en güzel yerlerin başında gelmektedir. Taraflı tarafsız herkesin hayran kalacağı bir saraydır. Sarayda bulunan bazı kısımların lüks bir otele ve küçük bir müzeye dönüştürüldüğünü söylemek gerekir. Ayrıca, otelin iç kısmının harika bir şekilde dekore edildiğini de eklemek gerekir. Bunun yanı sıra, klasik araba koleksiyonunun da dikkat çektiğini söyleyebiliriz. 

Jodhpur Saat Kulesi 

Bu şehrin belki de en kalabalık noktası olmasından dolayı beğeni toplamaktadır. Etrafında bir sürü pazarın olduğu ticaret merkezinin ortasında yer almasıyla belki de Codpur’un sembol yapılarının başında gelmektedir. 

Tarihi Serdar Pazarı 

Saat Kulesi’nin çok yakınında bulunan bu pazarda aklınıza gelebilecek her şeyi bulmak mümkün! Baharat çeşitlerinin yanı sıra sokak lezzetleri, deri işleri, ev dekorasyon ürünleri, elişi ürünleri, gümüş takılar ve daha birçok şey bu pazarda satılmaktadır. Ancak, burada bulunan pazarcılarla sıkı bir pazarlık yapmak gerekir. Çünkü, turistleri kazıklamak isteyenlere rastlayabilirsiniz. 

Jaswant Thada 

Süslü anıt mezar; şehrin muhakkak görülmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır. Arkasında yer alan kale ile beraber harika bir uyum yakaladıklarını söylemek gerekir. Burası; bilhassa kraliyet ailesinin kremasyon noktası olmasından dolayı ayrı bir önem taşımaktadır. 

Mandore Bahçeleri 

Tapınaklarla dolu olan bu bahçelerin güzelliğine hayran kalmamak elde değil! Botanik bahçesine benzemesinden dolayı birçok kişinin bu şehirde ilk görmek istediği yer olmaktadır. İçerisinde küçük tapınaklar, kaya teraslar, anıtlar ve müze bulunmaktadır. 

Tunwarji Ka Jhalra

Hindistan’ın belki de en ilginç yapılarının başında gelmektedir. Bilhassa fotoğraf çekmeyi sevenler için buranın eşsiz bir mekan olduğunu söylemek gerekir. Basamaklar şeklinde aşağı inen bir kuyu olmasının haricinde geçmiş yıllarda çöp kuyusu olarak kullanıldığı da bilinmektedir. 

Sonuç olarak, yukarıda bahsettiğimiz gibi Hindistan’da gezip görebileceğiniz çok fazla mekan bulunuyor. Doğal güzellikler, tarihi yapılar, sonradan inşa edilmiş mekanlar derken dolu dolu bir Hindistan gezisinin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak, Hindistan gezisine yalnızca gezi amacıyla bakmamak gerekir. Çünkü, Hindistan; çok farklı bir kültürü temsil etmektedir. Onların kültürünü öğrenmek ve yaşam tarzlarına bu açıdan bakmak noktasında yapacağınız Hindistan gezisi çok kıymetli olacaktır!