Sri Lanka Gezi Rehberli

Colombo


Yılan Derisi Kemer


Ses Yükseltme Cihazı


Power Hub Geciktirici


Power Hub Sertleştirici


Best Bull Geciktirici


Best Bull Sertleştirici


Geciktirici Sprey


Colombo

Güney Asya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Colombo, Sri Lanka’nın başkentidir. Adanın batı kısmında yer alan, hem ülkenin hem de bölgenin en önemli liman kenti olan Colombo, ilginç ve güzel gezilecek yerleri, sosyal hayatı ve dost canlısı insanlarıyla her yıl birçok turisti ağırlıyor.

Colombo Nerede?

Sri Lanka’nın başkenti Colombo, Hint Okyanusu kıyısında yer alan bir Güney Asya şehridir. Ayrıca Kelani Nehri‘nin ağzında yer alır.

Colombo ‘ya Ne Zaman Gidilir?

Colombo tropikal muson iklimine sahiptir. Şehir, yıl boyunca ortalama sıcaklıklar yaşar. En yüksek sıcaklık mart ve nisan ayları arasında 31 derecedir. Yıllık ortalama sıcaklık 28-31 derece arasındadır. İlde en önemli hava değişimi mayıs-ağustos ayları arasında düşen muson mevsiminde gerçekleşir. Sıcaklıklar 22 dereceye kadar düşebilir.

Colombo’ya Nasıl Gidilir?

Colombo’ya hava ulaşımı için kullanılan havalimanı, şehrin 35 kilometre kuzeyinde bulunan Uluslararası Bandaranaike Havalimanı‘dır. Havalimanı ile Colombo şehir merkezi arasında 15 dakikada bir hareket eden servisler vardır. Aynı şekilde şehir merkezine de hızlı trenler var. Türkiye’den Colombo’ya direkt uçuşlar planlanıyor. Bunun dışında Kiev, Singapur, Doha, Riyad, Dubai, Hong Kong, Viyana veya Amsterdam gibi merkezlerden direkt uçuş bulmak mümkün. Colombo liman kenti ile Hindistan’ın Tuticorin şehirleri arasında deniz seferleri de var.

Colombo’da Nerede Kalınır?

Tarih boyunca stratejik konumu ile önemli olan Colombo, küçük bir Güney Asya ülkesi olan Sri Lanka’nın başkentidir. Bölgeye Müslümanlar, Portekizliler, Hollandalılar ve İngilizler hâkim olduğu için farklı din ve kültürler Colombo’yu etkilemiştir. Bugün Colombo’da Müslüman, Hindu ve Çinli nüfusun yanı sıra az sayıda Avrupalı yaşıyor.

Colombo Otelleri

Akla ilk gelen şehir Güney Asya olmasa da Sri Lanka’nın başkenti Colombo, bölgenin turistleri ağırlayan önemli şehirlerinden biri. Doğal ve insan yapımı birçok güzelliğe sahip olan şehir, aynı zamanda bir limana sahip olduğu için de yüzyıllardır önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Zamanla Müslümanların, Portekizlilerin, Hollandalıların ve İngilizlerin bölgeye gelişi ve iktidarı ile bölgede farklı dini ve kültürel etkiler görülebilmektedir.

  • İpucu: Seyahatinizden iki veya üç ay önce otel rezervasyonu yaparsanız, çok daha uygun fiyatlı yerler bulabilirsiniz.

Colombo İçi Ulaşım

Kolombo’da şehir içi ulaşım için otobüs, taksi, minibüs veya üç tekerlekli Tuk Tuk / trisov adı verilen araçları kullanmak mümkündür. Dilerseniz yerli ve yabancı markalardan da araç kiralayabilirsiniz.

Colombo Mutfağı

Kolombo mutfağı. Sri Lanka ise Hint, Çin ve Malay mutfaklarından büyük ölçüde etkilenmiş ancak kendine has tatları olan bir kültürün ürünü.

Colombo Gece Hayatı

Daha önce gece hayatından yoksun olan Colombo’da eğlenmek için pek çok alternatif var. Artık şehrin rahat barlar ve kumarhanelerle renkli bir gece hayatı var. Hem turistlerin hem de göçmenlerin tercih ettiği şık mekanlar otellerin içinde yer alıyor. Birçoğu teraslarda bulunan bu mekanlarda şehrin güzel manzarası eşliğinde gecenin tadını çıkarmak mümkün.


Yılan Derisi Kemer


Ses Yükseltme Cihazı


Power Hub Geciktirici


Power Hub Sertleştirici


Best Bull Geciktirici


Best Bull Sertleştirici


Geciktirici Sprey


Colombo’da Alışveriş

Colombo’da alışveriş için büyük bir açık hava pazarı olan Pettah bölgesine mutlaka gitmelisiniz. Burada aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz. Cinnamon Gardens denen bölgede Sri Lanka’da üretilen özel ürünlerin satıldığı dükkânlar bulunuyor. Özellikle tekstil ve tasarım ürünleri meraklıları için idealdir.

Colombo Gezilecek Görülecek Yerler

Kolombo’da görülmesi gereken yerler arasında

  • Beira Gölü,
  • Galle Face,
  • Viharamahadevi Parkı
  • Colombo Ulusal Müzesi bulunmaktadır.

Bunun dışında gezmek ve şehri tanımak isterseniz Colombo Kalesi‘ni ziyaret edebilir, alışveriş için Pettah bölgesini ziyaret edebilirsiniz.

Beira Gölü: Kolombo şehrinin merkezinde yer alan Beira Gölü, şu anda 65 hektarlık bir alan üzerinde yer almasına rağmen tarihinde yaklaşık 100 yıl önce 165 hektarlık şehrin bir bölümünü oluşturuyordu. Ayrıca geçmişte Portekiz ve İngiliz sömürge dönemlerinde göl kargo taşımak için kullanılıyordu. Çünkü gölde çok sayıda kanal var. Günümüzde hala kullanılmakta olan bu kanallar sayesinde özellikle göl çevresinde bulunan işletmeler için ulaşım kolaylaşmaktadır. Fazla suyu kanallar vasıtasıyla Hint Okyanusu‘na akan Beira Gölü, leylek, pelikan, dev kertenkele ve birçok balık türüne ev sahipliği yapıyor ancak yüzyıllardır kullanılan göl, kirlilikle de baş etmeye çalışıyor. Özellikle yağışlı mevsimlerde ve sıcak yaz aylarında buharlaşmadan dolayı kötü kokular da duyulabilir. Ancak elbette belediye tüm bu sorunları çözmek için bir temizlik projesi başlatmayı planlıyor.

Galle Face: 1.5 kilometre uzunluğa sahip olan Galle Face, ekonomiye ve iş dünyasına ait binaların bulunduğu bölgede yer alsa da muhteşem doğası ile insanların ziyaret edip dinlenmeye geldiği bir yer. Geçmişte daha geniş bir alana yayılan ve “Galle Face Green” olarak adlandırılan alan, 1859 yılında Sir Henry George Ward tarafından organize edilmişti. O zamanlar at yarışı, kriket, polo, futbol,   tenis, ragbi veya golf gibi oyunlar oynamak için kullanılıyordu.  At yarışları ilk olarak 1820’lerde İngiliz Vali Sir Edward Barnes (1776-1838) döneminde yapıldı. Günümüzde mesire yeri olan meydan, o zamanlar bataklık gibiydi. Ancak içi toprakla doldurulmuş ve at yarışları için kullanılmaya başlanmıştır. 1879’da İngiltere’den bir grup çalışan Sri Lanka halkını Galle Face’te golf oynamaya tanıttı. Burada yerel halka da kurslar verildi. Sri Lanka’nın ilk rugby maçı 30 Haziran 1879’da Galle Face‘de yapıldı. İlk kriket maçının tarihi 15-17 Temmuz 1879’du. Şu anda Colombo’nun en büyük açık alanı olan Galle Face, çocuklar, turistler, gençler, sevgililer, uçurtma sevenler veya evlenmek için ideal bir alan yaratıyor. Cumartesi ve pazar akşamları bankların açıldığı bölgede manzara eşliğinde vakit geçirmek oldukça keyifli bir altarnetiftir.

Colombo Ulusal Müzesi: Sir Marcus Fernando bölgesinde, Viharamahadevi Parkı‘nın yanında bulunan Colombo Ulusal Müzesi, Sri Lanka Ulusal Müzesi olarak da bilinir. Şehrin en büyük müzesi. 1 Ocak 1877’de İngiliz yönetimi sırasında Sri Lanka valisi Sir William Henry Gregory tarafından kurulan müzede, tarih öncesi dönemlerden kolonyal döneme kadar birçok tarihi eseri sergiliyor. Müzede büyülü olduğuna inanılan maskelerden kralların eşyalarına kadar pek çok eser görmek mümkün. Müzede Budizm’in önemli sembollerinden biri olan Tara Heykeli‘nin aslen British Museum‘da sergilenen replikası dikkat çekiyor. Kandyam krallarına ait 17. yüzyıla ait eserler, tahtlar ve mücevherler de turistlerin ilgisini çekiyor. Colombo Ulusal Müzesi’nin en önemli özelliklerinden biri kütüphanesi. 500 binden fazla kitabın bulunduğu kütüphanede en ilginç olan Dr. Kütüphanede ayrıca HCP Bell (1851 – 1937) ve Hugh Nevill‘in (1847 – 1897) özel koleksiyonları da sergilenmektedir. 1885 yılından bu yana ülkede basılan ya da yazılan her belgenin kopyalanması kuralı bu arşivin oluşturulmasındaki en önemli kaynaktır. Bu sayede kütüphanede 12 milyon başlık altında eser veya makale bulmak mümkün. Ülkenin kültür mirası olan kukla sanatı ile ilgili olarak müze bünyesinde kukla ve çocuk müzesi bulunmaktadır.

Colombo Kalesi: Şehrin kalbi olarak bilinen bu bölüm, Colombo‘nun kuzey ve güney yönünde, Beira Gölü lagününe doğru hareket ediyor. Özellikle Portekiz sömürge döneminde buradaki kale genişletildi. Daha sonra Hollandalılar tarafından kullanılan kale, 19. yüzyılda İngilizlerin ülkeyi fethi sırasında yıkıldı. Colombo Kalesi bugün şehrin finans ve ticaret merkezi olarak kullanılıyor. Turistler için çok iyi oteller var. Ayrıca görülebilen önemli yapılar da vardır. 19. yüzyıldan kalma saat kulesi bir zamanlar deniz feneri olarak kullanılmış, ayrıca neoklasik mimari tarzda bir saray ve Sri Lanka cumhurbaşkanının konutu olan Başkanlık bahçeleri de bulunmaktadır. Daha önce halka açık olan bu bahçeler artık cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılıyor.

Pettah Beira Gölü‘nü dış limandan ayıran kanal boyunca uzanan bu alan, sokakları ve sokaklarının şeklinden dolayı bir labirenti andırıyor. Bu nedenle özellikle fotoğrafçıların dikkatini çekiyor. Bu caddelerde tekstil, altın, gümüş ürünler ve kolonyal dönem eserleri için depolar var. Fotoğrafçılar dışında alışveriş tutkunları da burayı sık sık ziyaret ediyor. Çünkü Pettah, “aradığınızı bulabileceğiniz bir yer” denen bir tür alan. Baharatçılar, meyve ve sebze tezgahları, teknolojik ürün ve ekipman mağazaları, kurutulmuş balık satıcıları ve giyim için alışveriş yapılabilecek birçok yer var. Ayrıca Pettah’ın caddelerinden biri olan Sea Street‘te gezinebilir, kuyumcuları ve Hindu tapınağını görebilirsiniz. Bu tapınak kraliçe ile Hindu Tanrısı Murugan‘ın evliliği için inşa edildi. Ağustos ayında şehre giderseniz sokakta düzenlenen bir Hindu geleneği festivaline de rastlayabilirsiniz. Sri Lankalı Müslümanlar için en önemli cami sayılan Jami Ul Affar da bu bölgede yer almaktadır. Modern Arap mimarisinin eseri olan ve “Kızıl Cami” olarak da bilinen bu ibadethaneyi de ziyaret edebilirsiniz.

Pettah’ta Wolvendaal Kilisesi, Cayman Kapısı, Colombo Eski Belediye Binası, Hollanda Colombo Müzesi ve Han Saat Kulesi gibi özel yerler de görülebilir.

Viharamahadevi Parkı: Viharamahadevi Parkı, Colombo şehrinin cennet köşelerinden biridir. Okaliptüs ve maun ağaçlarıyla kaplı, doğa ile iç içe olabileceğiniz bu alan farklı şeyler de içeriyor. Colombo Ulusal Müzesi‘nin yanında bulunan park, turistik gezinizin ardından dinlenmek için ideal bir yer. Adını Sri Lanka‘da hüküm süren eski etnik gruplardan biri olan Dutugamun kralının annesi Kraliçe Viharamahadevi‘den alan park, Colombo limanında bulunuyor. Bölgenin en eski ve en büyük parkıdır.


Yılan Derisi Kemer


Ses Yükseltme Cihazı


Power Hub Geciktirici


Power Hub Sertleştirici


Best Bull Geciktirici


Best Bull Sertleştirici


Geciktirici Sprey