Danimarka Gezi Rehberi

Danimarka Kısa Tarihi

Danimarka Kısa Tarihi

Danimarka tarihi ilk olarak 700’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Kuzey Avrupa’yı oluşturan İskandinavya’da bulunan bugünkü Danimarka bölgesinde ilk yerleşim gerçekleştiren kavim Vikingler olduğu belirlenmiştir. 8.yüzyıl ile 11.yüzyıl aralığında Vikingler bu topraklara egemen olmuştur. Tarih boyunca savaşçı bir toplum olmaları ün salmış olan Vikingler, Avrupa kıtasının tamamına ve hatta ufak bir etkileşimle olsa da Bizans İmparatorluğu döneminde İstanbul’a kadar uzanmışlardır. Batısında “Büyük Britanya”, “İzlanda”, Grönland” ve “Kuzey Amerika” gibi ülkelere kadar ulaşarak, sömürgeler kurmuşlardır. Vikingler ayrıca doğularında “Karadeniz”  ve “Hazar Denizi” kıyılarına kadar uzanan tüm yerleşim birimlerinde sömürgeler oluşturmuşlardır. Bu bölgede yaşayan toplumlar için “İskandinavyalı” şeklinde bir isimlendirmede bulunulmaktadır.

Danimarka tarihi için önemli isimlerden birisi olan “İskandinavyalı 1.Harald”,  Danimarka ve Norveç ülkelerini bir araya getirerek 980 yılında bir krallık kurmuştur. Bu dönemde Almanya’dan gelen misyonerlerin güçlü tesiri ile birlikte de Hristiyanlığı kabul eden “Mavi Diş Harald” lakaplı “1.Harald”, krallığın kuruluşunu sağlamıştır. 1363’de ise Danimarka Kralı “4.Valdemar” tarafından kızı  “1.Margrete”, Norveç Kralı “6.Hakon” ile evlendirilmiştir. Bu şekilde her iki ülkenin tek bir bayrak altında birleştirilmesini sağlayacak aile bağı oluşturmuştur. 1397 yılında ise Norveç, İsveç, Danimarka ve Danimarka’ya ait olan sömürgeler tek bir çatı altında bir araya gelerek “Kalamar Birliği” isimli bir İskandinav İmparatorluğu” kurdu. Ancak Danimarka, 1521 yılında bu kurulan birlikten ayrılma kararı aldı. Özellikle Almanya’dan başlatılmış olan ve önderliğini “Martin Luther” tarafından yapılan “Protestan Reformu” etkisi altında fazlasıyla kalmıştır. Bu süreçte yaşanan gelişmelerin ardından 1821 yılında ise Danimarka ile Norveç birlikte hareket etmeye başladı. Ancak 19.yüzyılda başlayan “Napolyon Savaşları” ülkeyi fazlasıyla etkilemiştir.

1801 yılında ise Birleşik Krallığa ait filo tarafından Danimarka’nın Kopenhag şehrine kuvvetli bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Bu savaşta Napolyon’un yanında yer almayı tercih eden Danimarka, savaş sonunda Fransa’nın kaybetmesi ile kaybeden tarafta kalmıştır. Bu nedenle kazanan tarafta olan İsveç’e, elindeki Norveç’i vermek durumunda kalacağı “Kiel Antlaşması” için imza atmak durumunda kalmıştır. 20.yüzyıla gelindiğinde ise Viking döneminden uzanan sömürgelerinden “Karayipler” ABD tarafından satın alınmıştır. Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında tarafsız ülkelerden birisi olan Danimarka, İkinci Dünya Savaşı sırasında 9 Nisan 1940 tarihinde Nazi Almanya’sının işgaline uğramıştır. Bu sırada Birleşik Krallık tarafından da elindeki Faroe Adaları ile İzlanda işgal edilmiştir. 1944 yılında İzlanda Danimarka’dan bağımsızlığını almıştır. Danimarka Faroe Adaları’nı ise ancak 1948 yılında geri alabilmiştir. 1945 yılında Birleşmiş Miletler (BM) üyesi olan Danimarka 1949 yılında ise NATO kurucu üyelerinden birisi olmuştur. 1973 yılında ise Avrupa Birliği(AB) üyesi olan Danimarka, bazı konularda Avrupa’dan bağımsız şekilde hareket etmektedir. En somut örneklerden birisi de Danimarka, Avrupa Birliği’nde “Euro” para birimini resmi olarak kullanmayan ülkelerden olmasıdır. Danimarka’da “Danimarka Kronu” resmi para birimi olarak kullanılmaktadır.

Bir yorum yazın