Danimarka Gezi Rehberi

Danimarka’da Ne Yenir

Danimarka’da Ne Yenir?

Her yönden olduğu gibi Danimarka’da mutfak kültürü de tam manasıyla bir İskandinav etkisine sahiptir. Danimarka mutfağı tıpkı diğer tüm İskandinavya ülkeleri gibi ağırlıklı olarak balık ve deniz ürünleri ile birlikte et ve patates gibi besin gruplarından oluşmaktadır. Ülke yemekleri, mevsimsel niteliklere sahiptir. Geleneksel Viking yemekleri de Danimarka yemek kültürünü en iyi yansıtan seçeneklerden birisi niteliğine sahiptir. Danimarka gezisi sırasında Danimarka’da ne yenir merak ediyorsanız, ülkenin geleneksel ve en meşhur lezzetlerinden oluşan yemek listemizi inceleyebilirsiniz!

  • Smørrebrød; Deniz mahsullerinden oluşan bir mutfak geleneğine sahip olduğunun en iyi örneklerinden birisi de Smørrebrød’dır. Bu lezzet çavdar ekmeği üzerine ringa balığı, yılanbalığı veya somon balığı gibi farklı etlerin ilave edilmesi ile servis edilmektedir. Hatta üzerine üzüm veya zeytin ile küçük işlemeler gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Ağırlıklı olarak atıştırmalık şeklinde tüketilmektedir.
  • Wienerbrød; Danimarka’ya özgü tatlılardan birisi olan wienerbrod, bir tür çörektir. Çikolata başta olmak üzere pek çok farklı malzeme ile doldurulan içi lezzetli bir deneyim sunuyor. Özellikle de sabah kahvaltıları sırasında ve yanı sıra İngiltere2den gelen 5 çayı keyfi için atıştırmalık olarak tüketilmektedir.
  • Æbleflæsk; Pastırma kullanılarak hazırlanan bu lezzet, püre haline getirilmiş elma dilimleri arasına pastırma dilimlerinin koyulması ile hazırlanmaktadır. Son derece sıra dışı lezzetleri bir araya getirerek, çok özel bir lezzet farkı ortaya çıkartıyor olması ile beraber Danimarka’da son derece yoğun ve sık bir şekilde tüketilmektedir.
  • Frikadeller; İskandinavya ülkelerinin her birinin mutfak kültüründe kendisine yer bulmayı başarmış olan Frikadeller, Türkçe köfte anlamıan gelmektedir. İskandinav ülkelerinden dünyaya yayılmış olduğu görüşü en yaygın teorilerin başında gelmektedir. Farklı etler kullanılarak hazırlanan köfteler, İskandinavya coğrafyasının etkisi ile daha özel bir lezzet deneyimi sunmaktadır.
  • Flæskesteg; Danimarka’ya özgü olan ve en geleneksel lezzetlerinden birisi olan Flæskesteg, domuz eti ile üretilmektedir. Bir tür güveç yemeği olan bu lezzette domuz eti kullanımının, tatmak açısından bazı hassasiyetlere neden olabileceği bir gerçektir. Domuz etinden hazırlanan güveç ince dilimler halinde kesilmiş domuz etinin tütsülenerek fırında kızartılması sayesinde hazırlanabilmektedir.
  • Pølse; Avrupa’da hemen hemen her ülkede karşılaşabileceğiniz yemek çeşitlerinden birisi konumunda bulunmaktadır. Çünkü Pølse, tam olarak bir sosis türüdür. Normal boyutlarına göre daha büyük bir uzunluğa sahip olan Danimarka sosisi, farklı etlerin çeşitli baharatlar ile harmanlanması ile dele edilebilmektedir. Daha önce tatmadığınız bir sosis deneyimini sunacağından ise asla şüpheniz olmasın.
  • Mørbradbøffer; Son derece zengin malzemeler ile hazırlanmakta olan bir tür Danimarka yemeğidir. Mørbradbøffer içerisinde soğan, sarımsak, patates, mantar, pastırma ve bonfile et ile birlikte tüm bunları tamamlayıcı olarak hardal yaygın şekilde kullanılmaktadır. İçerisine isteğe göre farklı besinlerin ilave edilerek, tüketilebilmesi de mümkündür. Son derece lezzetli görüntüsüyle bile karnınıza doyurabilecek bir Danimarka yemeğidir.

Bir yorum yazın