Alternatif Tıp

Diş Eti Ağrısı İçin Ne Yapılır?

En dayanılmaz ağrılardan biri olan diş eti ağrısı, özellik ile çaresiz olduğumuz zamanlar da bizi bulabiliyor. Hastaneye gidecek durumda değil isek, ya da gece geç saatler de diş eti ağrısı ile baş başa kaldı isek bir çözüm üretmemiz ve anı kurtarmamız gerekiyor.

Bu gibi diş eti ağrısı çektiğimiz zamanlarda uygulayabileceğimiz doğal yöntemler vardır. Bu yöntemleri sırasıyla açıklayacağız.

 – Diş ve diş eti ağrıların da kullanılabilecek en etkili bitkisel çözüm karanfil ve karanfil yağı olmaktadır. Karanfil yağı ağrı kesici ve uyuşturucu bir etkiye sahiptir.

Tedavi edici değil geçici bir çözüm olsa da, kısa vade de hayat kurtaran bir yöntem olmaktadır. Karanfil yağı diş etleriniz de bir nevi anestezi etkisi gösterecektir.

 – Karanfilin tomurcukları da aynı şekilde diş eti ağrılarında kullanılabilir. Kaynayan bir bardak su içerisinde 5 – 6 adet karanfil tomurcuğu atabilir ve demleyebilirsiniz. Bu su ile gargara yaparak diş ve diş eti ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

 – Bir bardak sirke içerisine kekik ve kimyon koyabilir ve bu karışımı bir süre bekleterek özdeşleşmesini sağladıktan sonra gargara yapabilirsiniz.

Bu yöntemde oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca bu gargara yöntemi ile diş etleriniz de olan iltihapların kurumasını sağlayabilirsiniz.

Böylece düzenli kullanım ile diş eti ağrılarınız da sürekli olarak kurtulabilirsiniz. Diş eti ağrılarınız iltihap kuruduğunda ortadan kalkacak ve buna bağlı olan baş ağrılarınız da dinecektir.

 – Buz ile uyuşturma yöntemi de sıkça kullanılmaktadır. Buz, soğuk su gibi yöntemler ile ağrıyan diş etinizin uyuşmasını sağlayabilirsiniz. Fakat dişleriniz hassas ise, soğuk veya buz onları sızlatacaktır.

 – Alkol, kolonya gibi yöntemler de ağrı kesici yöntemler olmaktadır. Fakat kısa çözümler olup, uzun vade de ağız içerisinde deformelere sebep olabilmektedir.

Bir yorum yazın