Dişim Çok Ağrıyor Ne Yapmam Lazım

Paylaş
 

Diş ağrısı aniden bastırdığında telaşa kapılırız. Çünkü öyle zor öyle dayanılmaz bir ağrıdır ki ağrı geldiğinde ve şiddetlendiğinde kişinin ağrıdan kıvranmasına sebep olabilir.

İşte böyle durumlarda dişim çok ağrıyor ne yapmam lazım diyenler için birkaç doğal yöntem mevcut.  Hatta bu yöntemlerin uygulaması da kolay.

Buz Koymak: Diş ağrısı sırasında en kolay ağrı kesici yöntemlerden biri de ağrıyan bölgeye buz koymaktır. Bunun için dişe doğrudan buz koymak zararlı olabilir.

Bu nedenle dışarıdan yanak üzerinden buz uygulamak en doğrusudur. Bir müddet buzu elimizle yanağımızın üstünde tutmamız gerekecektir. Dışarıdan uygulanan buzun diş ağrısını hafiflettiği biliniyor.

Soğan:  soğanın mikrop kırıcı bir özelliği vardır. Bu nedenle diş ağrılarında da kullanılabiliyor.

Diş ağrıları genelde o bölgede oluşan asitten meydana geldiği için soğanın da mikrop kırıcı ve ağrı kesici olduğu biliniyor.

Bunun için ağrıyan dişin üzerine soğan parcası koyup beklemek gerekir. Bunun yanında soğanı çiğnemek de etkilidir.

Ancak soğan çiğnemek kişiye acı gelebilir. Bu nedenle en kolayı soğanın bir parçasını ağrıyan dişin üzerine koymak olacaktır.

Dişi Temizlemek: Diş ağrılarının bir kısmı yemek artıklarının diş arasında kalmasından kaynaklanıyor. O parçalar temizlendiğinde de ağrı geçebiliyor.

Bu nedenle diş ağrısı sırasında dişleri fırçalamak farklı tekniklerle temizlemek doğru olacaktır. Özellikle diş ipi diş fırçasının ulaşamadığı bölgelere ulaşıp diş aralarını temizler.

Bu nedenle ağrıya sebep olan küçük parçaların temizliği için diş ipi bulundurmamız gerekir.

Ayrıca günde ortalama 2 kez dişleri fırçalamak ve belli aralıklarla ya da herhangi bir şey yediğimizde de ağzı bol su ile yıkamak diş sağlığı açısından önemlidir.

Akupres: Diş ağrısı için en doğal yöntemlerden biri de akupres uygulamaktır. Bu yöntemle ayak bileğinize masaj yaparak diş ağrısından kurtulabilirsiniz.

Bunun için ayak bileğinin iç tarafındaki çukur bölgeye bir müddet masaj yapmak gerekiyor. Ayrıca bu yöntemle baş ağrıları da geçirilebiliyor.

Hamileler için bu yöntem uygun değildir. Doğumun hızlanmasına sebep olan bu yöntemi hamileler uygulamamalı bütün ağrı durumlarında önce doktora başvurmalıdırlar. Akupres çok etkili bir yöntemdir. Bu konuda bilinçli olunmalıdır.

Diş Ağrılarının Tedavisi

Diş ağrılarının altında ciddi sorunlar yatabilir. O nedenle yukarıdaki çözümler geçicidir. Aynı zamanda bu uygulamaların hepsi herkese uygun değildir.

Diş eti problemi olanların karanfil yağını çok kullanması, hamile olanların ise karanfil yağı ve akupres uygulamasını yapması yanlıştır. Bu nedenle uygulamaların püf noktaları iyi bilinmelidir.

En kısa zamanda diş doktorundan ağrının nedeni ve tedavi yöntemi ile ilgili bilgi alınmalıdır. Diş ağrıları çoğu zaman dişlere yeterince özen gösterilmemesinden kaynaklanıyor.

Yeterince bakım yapılamayan ve temiz tutulamayan dişler bir süre sonra asitler sebebiyle çürümeye başlıyor. Bu yüzden yemeklerden sonra ağzımızda ve diş aralarında yemek artığı kalmamasına özen göstermeliyiz.

Ayrıca sigara kullanımı da dişlere zararlıdır. Dişlerin kalıcı bir şekilde sararmasına ve çeşitli diş problemlerine yol açan sigaradan uzak durmak gerekir.

Bir diş doktoru eşliğinde sigaranın yarattığı tahribattan kurtulmak mümkün. Ancak sürekli tekrar edildiğinde oluşan tahribatın önüne geçmekte zorlanılabilir.

Bu yazı 57 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
at isimleri -damar sözler -İstanbul Evden Eve Nakliyat -sevgiliye ağır sözler