Hamilelik İstiyorum

Doğal Yollarla Hamile Kalma Yöntemleri Nelerdir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Birgül Karakoç, Bebek sağlığının anne karnında başladığını belirterek doğal yollarla hamile kalmanın yollarını sizler için paylaştı Anne ve baba olmak hayatınızda yaşayabileceğiniz en harika duygulardan biridir. Bu harika olaya ilk adımınız yani hamile kalmanız, sizin hayatınızı birçok yönden değiştirecektir. Bir bebek dünyaya getirmek hastanede bebeğinizi kucaklamak en güzel duygulardan biridir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız ruhen ve bedenen kendinizi buna hazırlayabilirsiniz. Doğumda bebeğinize kavuşma düşüncesi tüm zorlukları geride bıraktırır. Hamile kalmadan önce yapacağınız birtakım değişiklerle hem hamile kalma olasılığınızı arttırırsınız hem de sağlıklı bir hamilelik geçirerek sağlıklı bir bebek doğurma şansınızı yükseltmiş olursunuz.
HAMİLE KALMA ŞANSINIZI ARTTIRMANIZ MÜMKÜN

Anne-baba olma yolculuğunuza başlamak heyecan vericidir. Hamile kalmaya çalışan çiftlerin %85’inin denemeye başladıktan sonraki altı ay içinde hamile kalacağı beklenebilir.

DOĞAL YOLLARDAN HAMİLE KALMA ŞANSINIZI İYİLEŞTİRMENİN İKİ ÖNEMLİ YOLU VARDIR;

Hamilelik pencerenizi öğrenin ve yumurtlamadan bir ya da iki gün önce cinsel ilişkiye girin. Erkeğin düzenli olarak boşalması (her 2-3 günde bir) spermin kalitesini ve hareketliliğini iyileştirecektir. Bu, adet ile yumurtlama arasındaki dönemde olmalıdır. Sağlığınızı, diyetinizi ve yaşam tarzınızı iyileştirin – her iki eş için de.

HAMİLELİK ÖNCESİ SAĞLIKLI YAŞAM TARZI;

Bebek için denemelere başlamadan önce anne / baba adaylarının yaşam tarzınızı ve sağlığınızı gözden geçirmesi gerekir. Sigara ve alkol, hamilelikte hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Sigaranın bilinen en yaygın zararlarını; düşük doğum ağırlığı, erken doğum, enfeksiyonlara sık yakalanma olarak sayabiliriz. Ayrıca “ani bebek ölümü sendromu”, sigara içen annelerin bebeklerinde iki kat daha fazla görülmektedir. Bu konulara gereken özeni gösterin, sağlığınız ihmaller zincirine karışmasın.

DOĞAL YOLLARLA HAMİLE KALMAK İÇİN ÖNERİLER Sağlıklı yiyecekler yediğinizden emin olun, Sağlıklı kiloyu koruyun, Sigarayı ve uyuşturucuyu bırakın, Alkolü ölçülü olarak kullanın, Düzenli olarak egzersiz yapın. Yukarıdaki başlıklara ilave olarak ayrıca kadınlar; Günde 0,4 mg folik asit almalıdır. Hamilelik öncesi sağlıklarının en iyi durumda olduğundan emin olmak üzere antenatal tarama yaptırmak için doktorlarını ziyaret etmelidir.

Bu tarama rubella (kızamıkçık), ve varicella (suçiçeği) kontrolleri, kan grubu, antikorlar ve RH faktörü, hepatit B ve hepatit C, HIV, frengi ve tam kan sayımı dâhil çeşitli kan testlerini içerebilir. Son iki yıl içinde normal sonuçlar veren bir pap smear testi ve göğüs kontrolü olduklarından emin olmak üzere doktorlarıyla görüşmelidir. Doktorunuzla beraber kullandığınız ilaçları ve onların hamilelik üzerindeki etkilerini gözden geçirin. Diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmeyin.