Avusturya Gezi Rehberi

Dürnstein Gezilecek Yerler

Dürnstein Gezilecek Yerler

Avusturya’nın güneyinde yer alan Dürnstein şehri, ülkenin kırsal alanıyla dikkat çeken en şirin yerlerinden birisi konumunda bulunuyor. Masallar şehri olarak isimlendirilen Dürnstein, Orta Çağ Avrupa’sından gelen mimari yapılaşmasıyla adeta Orta Avrupa’nın doğal ortamı içerisinde özel bir atmosfer deneyimi sunuyor. Tuna Nehri’nin hemen kıyısına kurulu olan şehir, kendisine has mimari yapısı, muhteşem manzaralara tanık olabileceğiniz doğal güzellikleri ve tabii ki geleneksel Avusturya yaşam tarzı ile ilgili detayları daha net şekilde görebileceğiniz bir gezi imkanı sunuyor. Başkent Viyana’dan şehre sadece 1 saatlik yolculuk sonucunda ulaşabilmeniz mümkündür.

  • Dürnstein Kalesi; Muhteşem ihtişamıyla bölgenin doğal atmosferi içerisinde dikkat çeken kale, Orta Çağ Avrupa’sından gelmektedir. Avusturya tarihi için çok önemli yeri bulunan olaylara tanıklık eden kale, günümüzde de tüm ihtişamıyla yerinde durmaya devam ediyor. Öyle ki Avrupa tarihi için çok önemli olan olaylardan birisi de bu kalede cereyan etmiştir. İngiltere Kralı Aslan Yürekli 1.Richard bu kalede gerçekleştirilen bir savaş sırasında esir alınmıştır. Kale 1645 yılında İsveçliler tarafından yıkılmış olsa da halen ihtişamını korumaktadır. Muhteşem üzüm bağları ve yeşil alanlarıyla dikkat çeken Dürnstein şehrini tepeden izlemek için eşsiz noktalardan birisidir.
  • Wachaus Şarap Bölgesi; Kültür ve sanat ülkesi Avusturya’yla özdeşleşmiş olan şaraplar konusunda da en önemli merkezlerden birisidir. Dünyaya ün salan lezzet ve tatları ile dikkat çeken Wachaus Şaraplarının üretiminin gerçekleştirildiği tam merkezinde bulunuyor. Bu nedenle de Dürnstein şehrinin tüm çevresini uçsuz bucaksız üzüm bağları dolduruyor. Yüzlerce yıl öncesinden gelen şarap üretim aletleri ve fabrikaları da yine şehrin kesinlikle görülmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır.
  • Karikatur Museum; Karikatür müzesi, Avusturya’nın sanatsal yaşayış biçimini kırsal alanda da dinamik bir şekilde gösteriyor. Birbirinden keyifli ve özel karikatürler eşliğinde keyifli zamanlar geçirmek için her gün 10.00 ile 18.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.
  • Wachau Vadisi; Şehir merkezine sadece 20 dakikalık uzaklıkta bulunan Wachau Vadisi, mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.
  • Wehrkirche St.Michael; Aziz Michael Kilisesi olarak da bilinen bu kilise, şehirdeki en ihtişamlı yapılar arasında yer alıyor. Gotik stilde mimariye sahip olan kilisenin çevresinde birbirinden zengin renkleri içeren ve son derece başarılı bir peyzaja sahip olan çiçeklerle bezenmiş mezarlığı bulunmaktadır.
  • Piaristenkirche Kilisesi; Kentteki barok stildeki mimariye sahip yapılardan birisi olan Piaristenkirche Kilisesi, iç mimarisiyle mutlaka görülmelidir. Halen ilk günkü gibi korunmakta olan freskleri eşsiz bir deneyim sunuyor. Bulunduğu lokasyon özellikleri nedeni ile de kente gelen turistler için daha önce hiçbir yerde göremeyecekleri eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Durnstein Manastırı; Durnstein Manastarı, kentin tam merkezinde bulunuyor ve mavi rengiyle diğer tüm yapıların arasından hemen sıyrılmaktadır. Tuna Nehri’ne kıyısı bulunan manastır, kentte mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.