Bebek Beslenmesi

Ek Gıdaya Geçişte Doğru Bilinen Yanlışlar

Uzm. Dr. Eda Durmuş (Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları ) bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemini anneler için kaleme aldı. Bu geçiş döneminde alınması gereken önlemleri açıkladı.

Bu geçiş döneminde bebeğin besin alışkanlığının değişmesinin dahilinde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması ve hastalıklardan korunması gerekmektedir.

EK GIDAYA NE ZAMAN BAŞLANMALI

Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin 6.ayında ek gıdaya başlanması tavsiye edilir. Bu dönemde bebeğin ek gıda almasıyla bebeğin gelişimi de takip edilmelidir. Bebeğin belli becerilerinin gelişmesi gereklidir, başını dik tutması, oturması, el ve göz yumunun gelişmiş olması gerekmektedir. Bebekler ek olarak aldığı gıdayı dilleri ile itebilirler, bu zaman içinde kaybolacak bir eylemdir. Bununla birlikte bebeğin yutu becerileri de gelişmektedir. Ek gıda ile birlikte bebeğin tartı (kilo) kontrollerinin de yapılması gerekmektedir. Bunun dahilinde bebek sağlık kontrolünden geçmelidir. Ek gıdanın anne sütünün tamamlayan besini olduğunu unutmamalıyız.

EK GIDAYA GEÇİŞTE ÖNEMLİ UNSURLAR

Ek gıdalar başlanırken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar vardır. İlk kez denenecek yiyeceklerin bebek açken ve öğle öğününde verilmesi daha etkilidir. Ek besinlere teker teker ve az miktarda başlanmalı, bebeğin alımına göre arttırılmalıdır. Her yeni başlanan gıda sonrası bebekte ishal, döküntü, kusma olup olmadığının kontrol edilmesi unutulmamalıdır. Bebek istemediği bir besine zorlanmamalı, belli bir ara sonrasında gıda yeniden denenmelidir. Ek gıdalara yoğurt, meyve püresi gibi tekli besinlerle başlanmalı daha sonra karışımlara geçilmelidir. Tüm besinlerin kaşık ile verilmesine özen gösterilmelidir. Bu süreçte kesinlikle biberon kullanılmamalıdır. Her zaman doğal ve taze besinler tercih edilmelidir. Beslenme aceleye getirilmemelidir. Hızlı ya da fazla beslenen bebeklerin kusacağı göz önüne alınmalıdır.

BEBEĞE EK GIDAYA GEÇİŞ SÜRECİNDE NELER YEDİRİLMELİ?

Ek besinlere geçilirken; elma, şeftali, armut gibi meyveler ile patates, havuç ve kabak gibi sebzelerin püresi ve suyu tercih edilmesi sağlıklıdır. Bunların yanı sıra evde mayalanmış yoğurt, pirinç unu ile sade ya da formül süt ile hazırlanan muhallebi ve yumurta sarısı da bebeklere verilebilir. 7 aydan sonra etli dolmalar, etli sebze yemekleri, köfte, pilav, makarna ve ekmek de beslenme zincirine eklenebilir.

İNEK SÜTÜ 1 YAŞINDAN ÖNCE VERİLMEMELİ

İnek sütü bağırsakta gizli kanamaya sebep olabilmektedir. Bunun yanın da demir içeriğinin yeterli olmaması ve içerdiği yabancı proteinlerle alerjiye sebep olabilmesi nedeni ile 1 yaşından önce verilmemelidir. Bununla birlikte yiyeceklerin içindeki miktar ihtiyacı karşılayacağından1 yaşından önce tuz verilmesi de sakıncalıdır. Hazır besinlerin bebek beslenmesinde yerinin olmadığını bilinmelidir. Besinler doğrudan şeker yerine pekmez ya da meyve ile tatlandırılması tercih edilmelidir. Bal 2 yaşından önce verilmemelidir. Fındık, fıstık gibi sert besinler en az 3 yaşına kadar çocuklardan uzak tutulmalıdır. Soya, alüminyum ve östrojen içerdiği için verilmemelidir. Çayın besleyici değeri olmadığı gibi başta demirin olmak üzere gıdaların bağırsaktan emilimini bozduğu için bebek beslenmesinde yeri yoktur.

EK GIDADA DOĞRU BİLİNEN 7 YANLIŞ

1. Farklı tatlara alışması için 6. aydan önce ek besin vermek… YANLIŞ! Çeşitli beslenen annenin süt tadı da değişir, böylece bebeği de değişik tatları öğrenir.

2. Gece sık uyanan bebeklere ek besin verilmelidir… YANLIŞ! Bebekler 6.ay civarında sık uyanır. Bebeğin kilo alımı ve uykuya geçişteki uygulamalar değerlendirilmelidir.

3. Ayda 1-1.5kg alırken 500-600 gr alan bebekte ek besine geçilmelidir… YANLIŞ! Tartı alımı sürekli aynı hızla devam etmez, anne sütü alan bebeklerde 4-6.ayda kilo alımı yavaşlayabilir.

4. Emzirme sonrası hemen uyumayan bebeklere ek besin başlanmalıdır… YANLIŞ! 4.aydan sonra bebeklerin etrafa ilgisi arttığı için hemen uyumayabilir.

5. Annesi yetersiz beslenen bebeklere 6.aydan önce ek besin verilmelidir… YANLIŞ! Anne dengeli beslenmiyorsa anneye vitamin ve mineral desteği yapılmalıdır.

6. 6-12 ay arası bebeklerin günde ½ litre anne sütü alması gerekir… YANLIŞ! Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bu bilgi tamamıyla yanlıştır. Bebeklerin alması gereken anne sütü miktarı tartı kontrolüne göre her bebeğe özel belirlenir.

7. Sağlıklı beslenmeleri için bebeklere kırmızı et az verilmeli, besinlere yağ katılmamalı… YANLIŞ! Erişkinler az çocuklar