Doğum Sonrası

Emziren Anneler İçin Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler, Sebze ve Meyveler

Gaz yapıcı meyveler
Her ne kadar sağlığımız için vazgeçilmez olsalar ve kaçınılmaz derecede ihtiyaç duyduğumuz vitaminleri barındırsalar da meyvelerin bir kısmı ne yazık ki süt veren annelerin kaçınması gereken ya da en azından azaltmaya çalışması gereken gıdalardır.

Özellikle bazı meyveler diğerlerine göre daha fazla gaz yapıcı özelliktedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz: Şeftali, elma, armut. Bu meyveler yoğun şekilde sorbitol içerirler ve bu yüzden diğerlerine göre daha fazla gaz yapıcı özelliktedirler.

Gaz yapıcı sebzeler

Vücudumuzun yapı taşı ve vitamin kaynağı olarak sebzelere ihtiyacı vardır. Ancak sebzelerin de bir kısmı ne yazık ki aşırı gaz yapıcı özelliklerinden dolayı emziren annelerin kaçınması gereken gıdalardandır.

Bu sebzelerin en önemli olanları lahana, kuşkonmaz, brokolidir. İyi haber şu ki böyle gaz yapıcı sebzeleri pişirerek tüketmek gaz yapıcı özelliklerini azaltır.

Bakliyat grubu gıdalar

Bakliyat türü gıdaların gaz yapıcı özelliğinin zaten hepimiz biliyoruz. Mutfağımızda önemli yer tutan kuru fasulyenin bu özelliğini emziren annelerin akıllarından çıkarmamalarında yarar var.

Bunun dışında mercimek türleri, nohut ve bezelye de emzirme döneminde kaçınılması gereken gıdalar arasındadır.

Yine de bu yiyeceklerden uzak duramayan annelerimiz pişirme öncesi suda bekleterek ve haşlama suyunu yemeğe katmayarak gaz sorununu önemli ölçüde aşabilirler.

Etli ve Yağlı Besinler

Fazla kırmızı et ve aşırı yağlı yiyecekler de bağırsaklarda gaza yol açabilir, oluşturabilir. Çünkü bu tarz yağlı besinlerin mide ve bağırsaklarca sindirimi zordur. Bu da gaz oluşumuna yol açar. Kaldı ki sağlık açısından da yağ tüketiminin azaltılması gereklidir.

Süt

Kimi bünyelerde süt bağırsakları rahatsız eder. Bu durumda gaza sebep olur. Bu sorunu çözmek için süt yerine peynir ve yoğurt gibi sütün besin öğelerini içeren gıdalara yönelmeyi deneyebilirsiniz.

Nişastalı Yiyecekler:

Patates, mısır gibi nişastalı besinler yüksek lif içerdiklerinden bağırsaklarda gaz sorunlarına sebep olabilirler. Annelerimizin dikkatli olmaları gereklidir.

Gazlı İçecekler:

Adı üstünde, bu içecekler yoğun gaz barındırırlar. Zaten sağlık açısından hiçbir faydaları olmadığı gibi bir de gaz sorunlarına yol açtıklarını düşünürsek, annelerimizin emzirme döneminde bu tür gıdalardan uzak durmalarının önemi açıktır.

Bu arada içerdikleri yoğun şeker nedeniyle alacağımız gereksiz kiloları da hatırdan çıkarmamak gerekir.

Bir yorum yazın