Ense Kalınlığı Ölçümü Nedir? Neden Yapılır?

Paylaş
 

Ense Kalınlığı Ölçümü Nedir? Neden Yapılır?

Ense kalınlığı ölçümü gebeliğin erken dönemlerinde çok büyük önem teşkil etmektedir. Gebe kalınan dönemden sonra 11-14. haftalarda yapılan tarama, erken gebelik taraması olarak isimlendirilir. Bu taramanın amacı anne karnındaki bebeğin herhangi bir kromozomal anormallik içerisinde olup olmadığını anlamak yada sendrom bulunma ihtimalini tespit edebilmek için yapılır.
11-14. haftalar arasında yapılan taramalar da ultrason yardımı ile ense kalınlığı ölçülmektedir. Bundan sonra anne adayından kan örneği alınır, kanda bulunan önemli 2 hormonun düzeyi tespit edilir. Anne adayının geçmişinde doğum yapıp yapmadığı, yaptı ise herhangi bir anomalili doğum olup olmadığı kayıtlar yardımıyla tespit edilir ve risk durumu tespit edilir. Bu yönteme ikili test tespiti denmektedir. Bu yolla ense kalınlığı ölçümü nedir ve nasıl yapılır sorusunun en kısa özetini yapmış oluruz.

 

Ense Kalınlığı Ölçümü Kesin Sonuç Verir Mi?

Yıllar içerisindeki araştırmalar down sendromunda ense ödeminin arttığını ve bu durumun özellikle 11-14. hafta dönemlerinde arttığı tespit edilmiştir. Bu sebepten ötürü erken dönem tarama tespit uygulaması hamilelik dönemlerinde bir rutin haline getirilmiştir.
Bu tespiti yapan doktorların özel bir eğitimden geçmesi zorunlu kılınmıştır. bebeğin görüntüsü net olarak tespit edilebilmeli ve tüm ayrıntıları gösterebilecek bir hassas ultrason cihazı kullanılmalıdır. Bebeğin içerideki durumuna bağlı olarak nereden görüntüleme yapacağı değişkenlik göstermektedir.

  • Karından görüntüleme işlemi
  • Transvajinal görüntüleme yöntemi(alt bölgeden yapılan görüntüleme)

 

Testlerin sonuçları yüksek oranlarda doğruluk payı içermekle birlikte bebeğin durumuna ve anne adayının durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Ense Kalınlığı Hangi Kalınlıktan Sonra Risk Oluşturur?

Ense kalınlığı bu dönemde yapılan araştırmalara göre 2,5 mm ve üzerinde tespit edilirse down sendromu riskinin arttığı bilinmektedir. Buna benzer durumlarda bebek bekleyen aileye Koryon Villus Biyopsisi yanı kısacası CVS önerilmektedir. Eğer CVS yapılmaz ise 16. hafta döneminden sonraki dönemde Amniyosentez önerilir. Bu testler sayesinde sadece ense kalınlığı değil daha birçok hastalık doğum öncesinde tespit edilebilmektedir.

Down Sendromu Nedir?

Down sendromu gebelikte en sık görülen kromozom anomalisidir. Farklı kromozom anomalilerinde düşük yaşanırken down sendromlu vakalarda herhangi bir müdahale yapılmaz ise doğum gerçekleşmektedir. Doğumu gerçekleşen bebek uzun dönemlerce yaşayabilmektedir. Bu nedenden dolayı iyi karşılanmaktadır.
Down sendromlu bireyler zeka açısından bir sıkıntı yaşamakta olsalar bile normal bir birey gibi davranış sergileyebildikleri de olmaktadır. Aşağıda belirttiğimiz özelliklere sahip anne adaylarının mutlaka ense kalınlığı ölçümü yaptırması uzmanlarca gerekli olarak görülmüştür.

  • 35 yaş ve üzerindeki anne adayları
  • İlaç kullanan ya da toksik madde alan anne adayları
  • Ailesinde konjenital anomilili bebek doğumu olan ya da ırsi olan bir hastalığın geçişiyle öyküsü olan anne adayları
  • Zeka geriliği durumu ya da anormal gelişim göstermiş çocuk bulanan bir ailede bulunan anne adayları.

Belirtilen anne adaylarının hem ölçüm yaptırması hem de genetik danışman uzmanlarına danışması gerekmektedir.

 

Bu yazı 287 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
yeğen sözleri-kızlara iltifatlar-kızlara güzel iltifatlar-priv hesap isimleri-civciv isimleri