Avusturya Gezi Rehberi

Feldkirch Gezilecek Yerler

Feldkirch Gezilecek Yerler

Avusturya’nın Orta Çağ döneminden gelen bir kentidir. Eyaletlerden oluşan Avusturya’nın Vorarlberg Eyaleti’ndeki “Dornbirn” şehrinden sonraki en büyük şehri konumunda bulunmaktadır. Orta Çağ döneminden gelen mimari yapısını son derece etkin biçimde korumayı başarmış bir şehir yapısına sahiptir. 1200’ü aşkın yapıdan ızgara formunu andıran bir kent yapılaşmasına sahiptir. 1218 yılında Kont Hugo von Montfort tarafından inşa ettirilmiş olan Schattenburg Kalesi ile birlikte burası şehir statüsü almaya başlamıştır. 1500 yılında ise tüm şehri çevreleyecek kent surları inşa edilmiştir.  Gelin bu otantik Avusturya şehrinde neler görülmeli birlikte inceleyelim!

  • Schattenburg Kalesi; 1218 yılında inşa edilmiş olan kale, uzun tarihi boyunca pek çok farklı amaç ile hizmet vermiştir. Yapı kale, hapishane ve yerleşim yeri olarak hizmet vermiştir. Günümüzde ise müze olarak faaliyet gösteren yapıda ziyaretçilere hitap eden ve bölge gastronomisini sunan restoranlar bulunmaktadır. Mayıs ayı itibariyle başlayıp, Ekim ayına kadar her hafta Çarşamba günlerinde kale içi turistik turlar düzenlenmektedir. 
  • Montforthaus; 2015 yılında inşa edilen yapı, kentin en önemli kültür ve kongre merkezidir. Sofistike ve doğallığa uyumluluğu bulunacak şekilde tasarlanmış bir mimariye sahiptir. Çatı katında bulunan restoranı sayesinde eski kent manzarasını ve Schattenburg Kalesi’ni içerisine alan panoramik bir ortamda yemek yeme fırsatı sunuyor. 
  • The Katzenturm; Kedilerin Kulesi olarak isimlendirilen ve eski kent surlarında bulunan yapılardan birisidir. En önemli özelliği tam 8.5 ton ağırlığa sahip Vorarlberg’in en büyük çanını taşıyor olmasıdır. Bu kule 1500 yılında İmparator Maximillian tarafından tekrar inşa ettirilmiştir. Kulede bulunan devasa çan her hafta Cuma günü öğle saat 3’te çalmaktadır. Bu saatte çalmasının nedeni ise Hz. İsa’nın bu saatte ölmüş olmasıdır. 
  • Dom St. Nikolaus Katedrali; Gotik mimari stile sahip kiliseler arasında bulunan katedral, 1478 yılında yapılmıştır. Hem iç hem de dış mimarisinde ilk günkü ihtişamını korumayı başarmış yapılardan birisidir. Hans Sturn tarafından inşa edilen katedralin her bölümü kendisine has özellikleriyle büyüleyici bir etki oluşturmaktadır. Katedralin hemen önünde bir güneş saati bulunmaktadır. Hanno Metzler tarafından tasarlanan bu saat, matematikçi, doktor, astronom Georg Joachim Rheticus anısına yapılmıştır. Ayrıca tasarımı ile de Felkirch Kültür Ödülü’nü kazanmıştır.
  • Rathaus; Kentteki Belediye Binası olan Rathaus, Feldkrich’in muhteşem tarihi mirasını yerinde görebilme imkanı sunmaktadır. Belediye Binası’nın otantik mimarisine eşlik eden iç dizaynında özellikle 1650 yılında yapılan Feldkirch ve surlarını tema edinmiş tabloda bulunmaktadır.
  • Vorarlberg Devlet Konservatuvarı; Landeskonservatorium Feldkirch olarak orijinal ada sahip olan bu bina 1900’lü yılların başında inşa edilmiştir. İlk yapıldığında dünyaca üne sahip olan “Matutina” isimli Cizvit koleji olarak faaliyet gösteriyordu. Bu kolej dünyaca ünlü yazar Arthur Conan Doyle başta olmak üzere pek çok önemli ismin öğrenciliğini geçirdiği eğitim merkezidir.

Ardertzenberg Dağı; Kentin Vahşi Yaşam Parkı olan bu dağ bölgesi yılın her döneminde 140 yöresel canlının görülme fırsatının olduğu bir mekandır. Gönüller tarafından yönetilen park, hayvan bağışları toplamaktadır. Park Holy Cross Sisters tarafından yönetilmektedir. İçerisinde 1910 yılında inşa edilen Aziz Josef Enstitüsü’ne bağlı çok sayıda okulda bulunmaktadır.