Finlandiya Gezi Rerhberi

Finlandiya Festivalleri

Finlandiya Festivalleri

Soğuk iklimini ısıtan ve son derece eşsiz bir atmosfer deneyimi sunan çok sayıda festival, ülkenin farklı şehirlerinde yılın her döneminde düzenlenmektedir. Farklı temalarda organize edilen Finlandiya festivalleri dünyanın dört bir yanından turistlerin uğrak noktaları oluyor. Birbirinden farklı temalarda ve farklı yaş gruplarına hitap edecek şekilde ülkenin farklı yerlerinde organize edilen festivallere katılmak istiyorsanız Finlandiya gezi takviminizi festival tarihlerine göre düzenleyebilirsiniz.

  • Juhannus; Ülkenin en fazla katılım gerçekleştirilen ve dünyaca üne sahip olan festivallerinden birisidir. Festival çerçevesinde yerel dilde “Kokko” isimli büyük ateşler yakılmaktadır. Geleneksel şekilde “Huş Ağacı” dalları ile evler için özel süslemeler gerçekleştirilmektedir. Yazın tam ortasında yazın gelişinin şerefine kutlanmakta olan bir festivaldir. Bu festival her yıl haziran ayının son hafta sonu kutlanmaktadır.
  • Laskiainen; Kış ve tabii ki kar temalı bir festival olarak tam anlamıyla Finlandiya’yı yansıtmaktadır. Katılımcıların açık alanlarında kayak aktivitelerine katılım gerçekleştirdiği bir etkinliktir. Ayrıca etkinlik çerçevesinde çok sayıda insanın birbirlerine kartopu fırlatması gibi son derece keyifli etkinlikler düzenlenmektedir. Finlandiya’ya özgü olan bezelye çorbası ve yanı sıra badem ezmesi, reçel veya krem şantili çörekler, festival süresince katılımcılara ikram edilir. Bahar aylarına girilirken kutlanmaktadır.
  •  Svenska Dagen; Ülke genelinde her yıl 6 Kasım ile 11 Kasım tarihleri arasında İsveç Günü ana temasında birbirinden farklı ve eğlenceli etkinlikleri içeren bir festivaldir.
  • Vappu; Geleneksel olarak Finli işçi sınıfının kutlama günü olarak kabul edilmektedir. Ancak kutlamalar çerçevesinde düzenlenen etkinlikler öğrencilerinde yoğun şekilde katılımı gerçekleşir. Finlandiya’nın Tampera bölgesine ait olan bu festival tam 7 gün boyunca devam etmektedir. Festivalin son günü ise kutlamalar tüm Tampera genelinde kapsamlı olarak gerçekleştirilir.
  • Helsinki Fesitval; Müzik, dans, tiyatro, sirk ve daha pek çok eğlencenin tüm alanlarını içeren kapsamlı bir Fin festivalidir. Finlandiya’da düzenlenen en büyük ve en geniş kapsamlı sanat festivali olarak kabul edilmiştir. Her yıl yaz aylarının sonlarında kutlamalar başlamaktadır.

İskandinav ülkesi Finlandiya ile ilgili öne çıkan birbirinden değerli bilgileri paylaştığımızın yazımızın sonuna geldik. Eğer sizde Finlandiya gezisi yapmayı düşünüyorsanız yazımızdaki gezilecek yerler, festivaller, tarihi ve tabii ki mutfak kültürüyle ilgili bilgiler üzerinden kendinize en uygun Finlandiya seyahat rotasını oluşturabilirsiniz.

Bir yorum yazın