Finlandiya Gezi Rerhberi

Finlandiya’da Ne Yenir

Finlandiya’da Ne Yenir?

Mutfak kültürü ile soğuk iklim özelliklerini güçlü bir şekilde yansıtan Finlandiya’da yemekler, tatlılar her zaman insanın içini ısıtacak niteliklerdedir. Ren geyiği eti, domuz eti ve dana eti gibi kırmızı et ürünleri yemeklerde yoğun şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca soğuk deniz balıkları da mutfaklarda en fazla tercih edilen lezzetler arasında yer alıyor. İskandinav mutfağının güçlü temsilcilerinden birisi olan Finlandiya’nın mutfak kültürünün gezilerinizde Finlandiya’da ne yenir sorunuz için zengin bir çeşitlilik sunuyor. Gelin Finlandiya gezisi sırasında mutlaka yemeniz gereken şeyler neler birlikte bakalım!

  • Pirakka; Finlandiya mutfağının en popüler yiyeceklerinden birisidir. Ağırlıklı olarak pirinç ile hazırlanan bir hamur işi ürünüdür. Pirinç dışında havuç veya patates gibi malzemeler ile doldurularak yapılabilmektedir. Geleneksel olarak çavdar unu kullanılarak yapılan Pirakka, Finlandiya’da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden birisidir.
  • Korvapuusti; Bir tür tarçınlı çörek olan bu lezzet, Fin halkının en favori lezzetleri arasında yer alıyor. 
  • Kızarmış Somon Balığı Filesi; Tüm İskandinav ülkelerinde olduğu gibi Finlandiya’da da balıkçılık fazlasıyla gelişmiştir. Bunun en önemli örneklerinden birisi de tüm dünyada tüketilen somon balığıdır. Ancak tüm dünyadan farklı olarak burada denizden çıkar çıkmaz en taze şekilde tüketebiliyorsunuz. Tamamen doğal usullerde ızgara veya tava kullanılarak kızartılan somon balığının yanında havuç ve brokoli gibi sebzelerin haşlamaları ile servis edilmektedir.
  • Kalakukko; Bu lezzet, aslında Türkiye için Karadeniz’deki hamsi etkisini göstermektedir. Hamsinin pek çok farklı şeklinin yapıldığı Karadeniz’deki gibi Finlandiya’da da balığın pek çok farklı lezzetle harmanlanmış hali sofralarda yer alıyor. Kalakukko da tam olarak bu tip lezzetlerden birisidir. Ekmek arası balık stiline benze de hamurun içerisinde balığın doldurulmasından sonra fırına verilmesiyle yapılmaktadır. 
  • Makkara; İskandinav ülkeleri arasında oldukça popüler olan domuz etinden sosis çeşitlerinden birisidir. Domuz etinden sosise Fin kültürü tarzında yaklaşımı olarak tabi edilebilir. Daha kalın ve daha özel bir lezzete sahip olan Fin sosisleri olan makkara közde pişirilerek tüketilmektedir. Karlı ve soğuk havalarda gerçekten eşsiz bir lezzet deneyimi sunuyor.
  • Leipajuusto; Bir tür Finlandiya tatlısı olan Leipajuusto, ağırlıklı olarak inek sütünden yapılır. Ancak Finlandiya’nın kuzey bölgelerinde ren geyiği sütü kullanılarak da yapılmaktadır. Bazı bölgelerde keçi sütü ile de yapılmaktadır. Ekmek peyniri olarak isimlendirilen bu lezzet, özellikle gün içerisinde kahve ile birlikte tüketilebilmektedir.

Bir yorum yazın