Finlandiya Gezi Rerhberi

Finlandiya’ya Ne Zaman Gidilir

Finlandiya’ya Ne Zaman Gidilir?

Finlandiya iklim özellikleri üzerinden ülkeye ne zaman gidilmesi gerektiğini belirlemeye çalışmak, bu ülke nezdinde pek doğru bir yaklaşım değildir. Zira Finlandiya Kuzey Kutbu Dairesi içerisinde yer alan bir kuzey ülkesidir. Bu coğrafik konumu Finlandiya’nın her zaman soğuk bir iklim yapısına sahip olmasına neden oluyor. Yazın bile sıcaklıkların kent en güney kesimlerinde dahi 20 dereceyi geçmediği bir iklim yapısına sahiptir. Bu yüzden Finlandiya’ya ne zaman gidilir sorusuna daha farklı bir açıdan bakmak gerekiyor.

Finlandiya’da mutlaka görülmesi gereken ve başka hiçbir yerde görülemeyecek 2 farklı muazzam doğa olayı bulunmaktadır. İşte Finlandiya’ya ne zaman gidilir sorusu için bu 2 doğa olayının takvimini baz alarak, yanıt vermek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu 2 doğa olayından ilki “Aurora Borealis” olarak isimlendirilen Kuzey Işıkları’dır. Finlandiya’yla meşhur olan Kuzey Işıkları her yıl ekim, şubat ve mart aylarında görülmektedir. Bu nedenle söz konusu muazzam doğa olayına tanık olmak istiyorsanız, ülkeye bu aylarda gitmeyi tercih etmelisiniz. 

Finlandiya’nın bir diğer muhteşem doğa olayı ise yaz aylarında gerçekleşir. Yaz boyunca güneşin hiç batmadığı Finlandiya’nın “Gece Güneşi” görülmek isteniyorsa mutlaka mayıs ile temmuz ayı aralarında ülkeyi ziyaret etmekte gerekir.

Bir yorum yazın