Fransa Gezi Rehberi

Fransa Festivalleri

Fransa Festivalleri 

Fransa; daha önce de defalarca söylediğimiz gibi sanatın Avrupa’daki başkentidir. Bu yüzden, sanatsal etkinlikler başta olmak üzere ülkede neredeyse her konuda ayrı bir festivale rastlayabilirsiniz. Yılın her döneminde yapılan bu festivallere denk geldiğiniz takdirde bir turist olarak kendinizi çok şanslı hissetmelisiniz. Dini günler başta olmak üzere müzik, film, sanat, sinema, çikolata, narenciye, şarap ve kuklalar için sayısız festival düzenlenmektedir. Gelin hep birlikte Fransa’nın en ünlü festivallerine yakından göz atalım! 

  • Cirque de Demain: Yarının Sirki anlamına gelmektedir. Her yıl Ocak ayının sonunda kutlanmaktadır. Bu festivale dünyanın en iyi sirk okullarından gelen akrobatlar, illüzyonistler ve palyaçolar katılmaktadır. Sayısız gösterinin yanı sıra katılımcılar arasında birbirinden heyecanlı yarışmalar düzenlenmektedir. 
  • Nice Karnavalı: Yalnızca Fransa’nın değil aynı zamanda dünyanın en popüler karnavalları arasında bulunmaktadır. Her yıl Şubat ayının ortasında düzenlenmektedir. 15 gün süren bir etkinliktir. Festival kapsamında Çiçek Yürüyüşü yapılmaktadır. Bu yürüyüş kapsamında birbirinden çılgın kıyafetler giyen kortej; aynı zamanda yüz bin çiçeği seyircilere fırlatmaktadır. Buna ek olarak, dünyanın farklı yerlerinden gelen dansçı ve müzisyenler ile beraber harika vakit geçirilmektedir. 
  • MentonLimon Festivali: Şubat ayında kutlanan bir başka festival olarak dikkat çekmektedir. 145 ton narenciye kullanılarak yapılan dekor, heykel ve sanat eseri sergilenmektedir. Buna ek olarak, birçok dansçı ve müzisyen gösteriler yapmaktadır. 
  • Uçurtma Festivali: Yirmi yılı aşkın süredir düzenlenmektedir. Dünyanın birçok yerinden gelen uçurtma sevdalılarının buluşma noktası olarak bilinmektedir. Her renk ve şekilde uçurtmalarla burada karşılaşmak mümkündür. Bu festival Nisan ayında gerçekleşmektedir. Düzenlendiği köyün adı ise Berck Sur Mer olarak bilinmektedir. 
  • Uluslararası Bahçe Festivali: Bu festivalin düzenlenmesi için otuz kadar tematik bahçe hazırlanmaktadır. Nisan ila Kasım ayları arasında devam etmektedir. Hazırlanan bahçeler; ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır. 
  • Cannes Film Festivali: Hiç şüphesiz sinema dünyasının en prestijli organizasyonudur. Adından da anlaşılacağı üzere Cannes şehrinde düzenlenmektedir. Her yıl Mayıs ayında düzenlenen bu organizasyon; tüm film sektörüne yön vermektedir. 
  • La Fete de la Musique: Her yıl 21 Haziran tarihinde düzenlenmektedir. Tüm kafelerde, barlarda hatta sokaklarda sayısız performans sergilenmektedir. 
  • Bastille Günü: Her yıl 14 Temmuz tarihinde kutlanmaktadır. Monarşinin yıkılmasının kutlandığını ifade etmek gerekir. 
  • Avignon Festivali: Birçok sanat dalına ait gösterilerin Avignon şehrinin farklı köşelerinde sergilenmesinden dolayı ayrı bir önem taşımaktadır. 
  • Montmarte Bağbozum Festivali: Paris’in en bilindik semtlerinin başında gelen Montmarte’de geçmiş yıllardan bu yana varlığını devam ettiren tek üzüm bağı olan Clos Montmarte’de düzenlenen bir festivaldir. Ekim ayında düzenlenen bu festivalin Fransa’nın çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçileri olduğunu söylemek gerekir. 

Tüm bunlara ek olarak, Fransa’da çok fazla Türk yaşamaktadır. Bu yüzden, yılın çeşitli dönemlerinde Türk kültürünü tanıtan farklı festivaller de düzenlenmektedir. Türkiye Tanıtım ve Kültür Festivalleri; Lyon, Belfort ve Rouen kentlerinde son olarak 2019 yılında düzenlenmiştir. Festiculture Türkiye adı altında düzenlenen bu festivale Türkiye’deki dizilerde oynayan bazı oyuncular da katılmaktadır. Diriliş Ertuğrul ve Payitaht Abdülhamid gibi dizilerin oyuncularının da son olarak bu organizasyona katıldıklarını söyleyebiliriz. Sonuç olarak, Fransa’da yaşayan Türklerin de kendi kültürlerini yaşatmak adına ciddi bir çaba içerisinde olduklarını söyleyebiliriz. 

Fransa’ya gitmeyi düşünen birisi iseniz işinize yarayacağını düşündüğümüz Fransa gezi rehberi yazımızın sonuna geliyoruz! Türkler tarafından hem ziyaret hem de yerleşim açısından çok fazla tercih edilen Fransa’da hayatınızın belki de en güzel tatillerinden birisini yapacağınız noktasında hiçbir şüpheniz olmasın!