Funda Yaprağı Ne İşe Yarar Ve Nasıl Kullanılır?

Paylaş
 

Funda otu, süpürge otu olarak da bilinir, Erica scoporia isimli özel bir tür olan funda, yeşilimsi çiçeklidir ve yörelerde çalı süpürgesi yapımında kullanılır. Fakat asıl ününü zayıflatıcı etkisi ile almıştır.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, beslenme alışkanlıkları değiştirilmeden günde üç defa funda çayı içen 102 kiloluk denekler, 90 günün sonunda %91 oranında 15-20 kadar kilo kaybı yaşanmıştır.

Hem çayı hem de yaprağı tüketilebilir, bu bakımdan oldukça kullanışlı bir bitkidir. Kullanımı dikkat ve bir ölçü gerektirdiğinden, dikkatle araştırılmalıdır.

Funda Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Çayını hazırlamak son derece kolaydır. Kaynar su ile demleme usulünde hazırlanır ve 2-3 dakika kaynatıldıktan sonra 20 dakika demlenmesi gerekir.

Normal siyah çay gibi günde iki üç bardak kadar tüketilebilir. Ayrıca yeşil çay ile birlikte demlendiğinde daha etkili bir hal almaktadır. Düzenli tüketimde kilo kaybı kaçınılmazdır.

Bu çayın zayıflatıcı etkisi vardır fakat gün içinde aşırı tüketilmemelidir. Sistit ve idrar yolları enfeksiyonunun tedavisinde kullanılmasının yanında, romatizma ve gut tedavisinde de kullanılır.

İshal ve karın ağrısı için başvurulacak yöntemlerden biridir. Ayrıca sinirleri yatıştırıcı etkisi ile uyku sorununa da iyi gelmektedir.

Funda Yaprağının Faydaları Nelerdir Ne İşe Yarar?

Daha çok çay olarak tüketilen funda yaprağının vücuda bir hayli faydası vardır.

Anne sütünü artırıcı etkiye sahip olduğu için doğum sonrası süreçte aşırı olmamak kaydıyla tüketilebilir. Ayrıca hamilelik sürecinde oluşan ve sonrasında geçmek bilmeyen ödemin atılmasına da yardımcıdır.

Hamilelik sürecinde doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.

Kanı temizler ve idrar söktürücü etkisi ile böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda böbrek taşı tedavisinde kullanılmaktadır.

Kilo problemi yaşayan kişiler için doğal bir zayıflatıcıdır. Ayrıca kilo dengesi sağlamada da kullanılabilir.
Funda yaprağı ezilerek macun şeklinde kullanıldığında sırt ve bel ağrılarına iyi gelir. Bu lapaya zeytinyağı da ekleyerek etkisini artırabilirsiniz.

Mesane rahatsızlıklarına ve prostat sorununa iyi gelir.

Cilde esneklik kazandırması dolayısıyla kozmetik sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Pek çok ürünün temel maddelerinden biridir.

Vücutta depolanan yağ oranını azaltır ve yeni yağ oluşumu dengesini sağlar.

Funda Yaprağının Yan Etkileri

Genel olarak doğal bir bitki olduğu için yan etkisi yoktur. İç rahatlığıyla tüketilebilir fakat pek çok bitki gibi funda yaprağı da, aşırı tüketim sonucu bazı zararlara neden olabilir.

Bu bitki çok uzun süre tüketilmemelidir. Söz gelimi iki hafta tüketilmişse, iki hafta ara verilmesi uygun olur. Uzun süreli kullanımda karaciğere zarar verebilir.

Düzenli olarak ilaç kullanan kişiler, doktor kontrolünde tüketmelidir. Kullanılan ilaç ile bir reaksiyona girerek zararlı hale gelebilir.

Doz aşımı sonucu mide bulantısı, kusma, tansiyon düşüklüğü gibi sorunlara yol açabilir. Kullanılacak doz, kişinin bünyesine göre ayarlanmalıdır. Bu ölçü günlük ortalama en fazla iki-üç fincandır.

Bağırsakları çalıştırdığı için aç karnına kullanılmaması tavsiye edilir. bu nedenle siyah çay gibi yemeklerden sonra tüketilmesi uygundur.

Bu yazı 710 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
yeğen sözleri-kızlara iltifatlar-kızlara güzel iltifatlar-priv hesap isimleri-civciv isimleri