Hamilelikte Sağlık

Gebelikte Şeker Yüklemesi

Gebelik şekeri nedir? Kadınlarda gebelik öncesi şeker hastalığı olmasa da, gebelik başladığında kan şekerinde artış olabilir. Bu da gebelik şekeri için bir belirtidir. Gebelik döneminin 24-28 haftalarında şeker yükleme testi (Halk arasında su testi olarak da bilinir.) ile gebelik şekeri belirlenebilir.

Gebelik şekeri nasıl belirlenir?

Gebelik şekeri 24-28 haftalarda belirlenir. Anne adayına 50 gr glikoz içirilerek test uygulanır. 1 saat sonra değerler kontrol edilir. Test sonucu çıkan oran 140 mg/dl altında ise anne adayında gebelik şekeri yok demektir. Fakat bu seviyenin üstünde çıkan test sonuçları için tekrar 3 saatlik glikoz testi uygulanır. 3 saatlik testin sonrasında yapılan ölçüm ile gebelik şekeri tespiti kesin olarak yapılabilmektedir.

Gebelik şekeri riskleri

Gebelik şekerinin hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde olması anne ve bebek için risk oluşturur. Annede ki kan şekerinin düzenli olması, anne ve bebek için hamilelik ve doğum sırasında diyabete bağlı sorunların oluşmasını engeller. Gebelik döneminde oluşan şeker hastalığı, gebelik öncesi var olan şeker hastalığına göre daha az risk içerir. Gebelik şekeri testi yapılmazsa ve sonuca göre tedavi uygulanmazsa gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, erken doğum, düşük gibi sorunlar ortaya çıkar. Tespit edilmeyen ve tedavi edilmeyen bu hastalık sonucu doğan bebeklerin kiloları normale göre daha fazla olmaktadır. Ayrıca bu tip doğumlar sezeryan ile yapılacağından, buna bağlı olarak riskler de artmaktadır. Bu nedenle anne adaylarında HbA1C ve glikoz seviyelerinin kontrolü ve takibi önemlidir.

Şeker hastalığı olan gebelerde ve bebekte görülebilecek riskler

Bebekte solunum sıkıntısı (Akciğerlerin gelişmemesinden dolayı.)
Doğan bebeğin normale göre daha iri olması
Bebeğin olması gerekenden küçük doğması
Doğumdan sonra bebekte kan şekerinin düşmesi nedeniyle sarılık hastalığı
İlerleyen yıllarda bebekte kalp hastalığı olması
Böbrek anormalliği (Küçük, büyük, tek, üç böbrek vs.)
Beyin ve santral sinir sisteminde anormallikler
Kulaklarda anormallikler
Sindirim sisteminde oluşacak anormallikler

Yukarıda belirttiğimiz gibi, gebelik öncesi ve gebelik döneminde anne adayının kan şekeri değerleri bebek için çok önemlidir. Bununla ilgili mutlaka doktorunuza başvurarak bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Gebelik şekeri belirtileri

Sürekli susuzluk hissi,
Zayıflama, kilo kaybı,
Yemek yeme isteğinin artması,
Tuvalete çıkma sayısının artması
Sürekli yorgunluk, halsizlik hissedilmesi.

Gebelik şekeri tedavisi

Gebelik şekerinde normal ağızdan alınacak ilaçlar ile tedavi uygulanmamaktadır. Bunun yerine diyet ve egzersiz uygulamaları ile insülin verilmesi tercih edilmektedir. Eğer doktorunuz diyet uygulamanıza karar verirse; çikolata, dondurma, şerbetle hazırlanan tatlılar, beyaz undan yapılmış yiyeceklerden uzak durmanız gerekecektir. Egzersiz olarak yürüyüş seçilebilir. Egzersiz ve diyet işlemi fayda sağlamazsa, insülin verilerek anne adayının şeker seviyesi kontrol altına alınır.

Şeker hastası olan annelerin bebeklerinde, şeker hastası olmayan annelerin bebeklerine göre ileri dönemde Tip 2 diyabet ile gebelikte şeker hastalığı gelişme riski yaklaşık olarak 20 kat daha fazladır.

Yapılan araştırmalar gebelik şekeri bulunan anne adaylarının bebeklerinde sonradan şeker hastalığı görülme riski % 33 oranında daha fazladır.