Avusturya Gezi Rehberi

Hallstat Gezilecek Yerler

Hallstatt Gezilecek Yerler

Masalsı bir atmosfer sunan Hallstat, Avusturya’nın en özel şehirlerinden birisidir. Avusturya’nın kuzey bölgesinde bulunan Salzkammergut şehrine bağlı bir köydür. Adını aldığı Hallstat Gölü’ne kıyısı bulunur. Bu konumu da köyün muhteşem güzelliğini ortaya çıkarmaktadır. Köy içerisinde dünyanın en eski tuz madeni bulunmaktadır. Ayrıca köy muhteşem dokusu ile UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilmiştir. Diğer bir özelliği ise Avrupa kıtasındaki en eski yerleşim birimleri arasında yer alıyor olmasıdır. Keltler ilk defa burada yerleşik hayata geçiş yapmıştır. Alp Dağları’nın sınırında ve el değmemiş doğal ortamıyla eşsiz ve büyüleyici bir gezi keyfi sunan Hallstat gezilecek yerler ile ilgili tüm detayları yazımızda belirttik.

  • Beinhaus; Kemik Evi gibi oldukça korkunç bir isme sahip olan bu yer aslında ilk algıda olduğu gibi bir mekandır. Köyde bulunan St.Micheal Kilisesi’ne bağlı “Hallstat Mezarlığı” içerisinde bulunmaktadır. Bu mekan içerisinde 12 bini aşkın insan kafatası ve kemikleri bulunmaktadır. 1700’lü yıllara uzanan bir gelenek olarak halen uygulanmaya devam etmektedir. 1700’lü yıllardan beri köyde mezarlıklarda yer kalmaması üzerine her 4 yılda bir köydeki mezarlıklardan kemikler ve kafatasları özel bir seromoni ile alınmaktadır. Alınan bu kemikler aile isimlerine göre boyama ve motif işlemlerinden geçirilerek, sergilenmektedir. Burayı görebilmek için bağlı olduğu St.Micheal Kilisesi’ne girişin ücretli olmasından dolayı ücret ödenmek zorundasınız.
  • Skywalk; Hallstat gibi bir doğa harikasına tepeden bakmak istiyorsanız, tam size uygun bir yer. Teleferik yardımıyla çıkabildiğiniz Skywalk, üçgen formda yapılmış bir platformdur. Köye tepeden bakma fırsatı sunan bu platforma yaya olarak çıkış imkanı da bulunuyor. Ancak tepeye çıkış oldukça zorlu ve zaman alıcı olabiliyor.
  • Tuz Madeni; Hallstat Tuz Madeni, dünya üzerindeki en eski tuz madenidir. Köyden yaya veya teleferik yardımıyla ulaşabileceğiniz tepelerde bulunmaktadır. Ancak kolay ulaşım aracı teleferik aralık ve nisan ayları arasında kapalıdır. Tuz madenleri içerisinde kaydıraklar ve kayıklar eşliğinde son derece sıra dışı bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Hallstat Gölü; Hiçbir şekilde el değmemiş yapısı ve Alp Dağları manzarasıyla büyüleyici bir atmosfer sunan bu gölün kıyısında gezebilir veya bot kiralayarak, üzerinde ufkunuzu açacak bir yolculuk yapabilirsiniz.
  • Hallstat Müzesi; Hallstat köyündeki yerleşim ilk defa Demir Çağı’nda gerçekleştirilmiştir. İşte Hallstat Müzesi ise tam olarak o tarihten günümüze dek köyün tarihini öğrenmenize yardımcı olacak görseller, videolar, eserler ve objelerle faaliyet göstermektedir.