Hamilelik İstiyorum

Hamileliğe hazırlanırken beslenme önerileri

Hamilelik öncesi beslenme

Hamilelik öncesi anne adaylarının düzenli olarak 0,4 miligram folik asit almaları noral tüp defektli doğum riskini azaltmaktadır. Hamilelikte ve hamilelik öncesinde dengeli ve düzenli beslenen bir anne adayı vücudunun ihtiyacı olan folik asiti almaktadır. Genellikle doğum doktorları sağlıklı ve dengeli beslenen anne adaylarına ek folik asit takviyesi önermezler.

Hamilelikte folik asidin önemi sizlere her hamileye folik asit takviyesi yapılmalıdır anlamını yansıtmasın. Sadece beslenmesiyle yeterli folik asiti alamamış anne araylarına noral tüp defektli doğum riskini azaltmak için folik asit kullanımı önerilmektedir.

Hamileliğinizin öncesinde olsa da olmasada hayatınızın her döneminde folik asit zararsız ve sağlıklı bir vitamindir. Bu konuda hamilelik sürecinizi takip eden doktorunuzdan alacağınız öneriler doğrultusunda hareket ediniz.

Hamilelik öncesi vitamin eksikliği giderilmeli, gerekli vitaminler alınmalı

Sentetik olarak üretebilen vitamin sayısının çok az olduğunu hatırlatarak, bu tür vitamin takviyeleriyle vücudunuzun ihtiyacı olan vitamini %100 alabileceğinizi sanmayın. Vitamin eksikliğinin giderilmesi ve vücuda yeterli vitaminin depolanması için dikkat etmeniz gereken en önemli konu dengeli ve sağlıklı beslenmedir. Hamilelik öncesinde almanız gereken en önemli vitaminlerin Omega 3, Kalsiyum ve Su olduğunu unutmayın.

Hamgi gıdada hangi vitamin var?

Balık, ceviz ve ıspanak: Omega 3 kaynağıdır.

Ekmek, makarna, pirinç : kompleks karbonhidrat (nişasta) kaynağıdır.

Sebzeler: A vitamini, C vitamini, folik asit, demir ve magnezyum gibi minerallerin kaynağıdır. Yağı düşük ve lif oranı yüksektir.

Meyveler: A vitamini, C vitamini, potasyum ve lif kaynağıdır. Lifli beslenmek kabızlık problemi yaşamamanız için önemlidir.

Süt, yoğurt, peynir ve süt ürünleri: protein, kalsiyum, fosfor ve çeşitli vitaminlerin kaynağıdır.

Kırmızı et, tavuk eti, balık, kuru fasulye, yumurta ve fındık: B vitamini, protein, demir ve çinko kaynağıdır.

Katı yağlar, sıvı yağlar, tatlılar: kalori dışında fazla bir şey sağlamazlar. Yeterince ve dikkatlice tüketilmelidir.,

Vejetaryenseniz ve özellikle de katı vejetaryenseniz, daha fazla bilgi edinmek için bir doktora danışmalısınız.

Demirden zengin besinler: Kadınların çoğunda adet dönemindeki kayıplara bağlı demir eksikliği olduğundan bu besin grubu önemlidir.
Et, kuru üzüm, erik, fasulye, soya, ıspanak, buğday demir içeriği zengin besinlerdir. C vitamini içerikli maddeler
(turunçgiller, patates ve karnıbahar) demir emilimini artırır.
Folik asit kaynakları: karaciğer, yeşil sebzeler ve baklagiller folik asitten zengin besinlerdir.