Hamilelik Haftaları

Hamileliğin 40. Haftası

Hamileliğin 40. Haftasında anne;
9 ay 10 gün süren zorlu bir maratonun artık sonuna geldiniz. Çoğu anne adayı gebeliğin 40. Haftasında bebeklerini dünyaya getirdiler. Hâlen doğum yapmamışlar ise her an doğum yapabilirler. İlk kez doğum yapan anne adayları belki de yaşamlarının en unutulmaz anını yaşayacaklar. Doğum başlangıç belirtileri her anne adayında farklılık gösterebilir. Düzenli ritmik kasılmalar başlayabilir, su gelebilir, nişan ve kanama gelebilir. Bu doğum belirtilerinden her hangi birinin yaşanması durumunda hemen doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekir.
Hamileliğin 40. Haftasında bebek;
Bebeğin boyu 50 cm olup 3400 – 3500 gram ağırlıktadır
Bebek vücudunun %15 i yağ, %75 i sudan oluşmaktadır
Memelerde hafif büyüme meydana gelmiştir ve doğumdan sonra normal hâlini alacaktır
Doğumdan sonra kesilmeyi gerekecek kadar el ve ayak tırnakları uzamıştır
Akciğerleri düzenli olarak çalışmaktadır
Verniks tabakasının %90 ı erimiştir.
Hamilelik süresi; anne adayının son adet gördüğü tarihin başlangıç gününden itibaren 40 haftadır. Anne adaylarının yaklaşık %5’i 42. Hamilelik haftasında, %20’si 38. Hamilelik haftasından önce, %75’i 38 – 42. Hamilelik haftaları arasında doğum yapmaktadır.
Hamileliğin 40. Haftasında beslenme;
Doğum sonrası lohusalık döneminde annelere önerilen gıdalar olduğu gibi anne adaylarının tüketiminde bebek ve anne sağlığına zararlı olduğu için yasaklanan ve kısıtlanan besinlerde vardır. Sıcak çay, kahve ve kolalı içecekler toplamda günde 2 fincan / bardaktan fazla tüketilmemelidir. Çay tüketimi için önerilen yöntem limonlu çay ve doktorunuzun önerdiği bitki çaylarıdır.
Sigara tiryakisi birçok anne adayı hamilelik sürecinde sigaraya ara verdiği için sabırsızlıkla doğumu bekler. Fakat doğumdan sonraki 2 aylık lohusalık döneminde sigara kullanımı hamilelikte olduğu kadar zararlıdır. Bebeğin sigara dumanını soluması, annenin emzirme döneminde sigara içmesiyle sütün bebeğe zarar vermesi ve anne vücuduna sinen sigara kokusuna bebeğin maruz kalması bebek sağlığını ciddi anlamda olumsuz yönde etkiler. Hamilelikte olduğu gibi lohusalık döneminde de anneler sigara kullanmamalıdır.
Anne adayının aldığı bazı gıdaların ardından bebek huzursuzlanıyorsa anne adayı bu gıda tüketimine ara vermelidir. Sağlıklı olduğu sanılmasına rağmen alınan gıdalar dahi bebeklerin bünyelerine göre bebeğe zararlı olabilir. Bu yüzden anne adayı aldığı gıdanın ardından bebeğini emzirirken ve emzirdikten sonra aldığı gıdanın bebekteki etkisini dikkatle takip etmelidir. Ailede bazı gıdalara karşı alerji durumu söz konusu ise, bu tür gıdaların tüketiminde anne çok dikkatli olmalıdır. Kesin olarak saptanmamakla beraber bebekte gaz sancısı artışına sebep olduğu düşünülen gıdalar; lahana, karnabahar, kuru baklagiller, soğan, sarımsak gibi kokusu sert gıda türleridir. Bu gıda türlerinden bazıları tüketildiğinde bebekte gaz sancısında artış gözlemlenirse bu gıda türleri emzirme süreci bitene kadar tüketilmemelidir.