Hamilelik Haftaları

Hamileliğin 41. Haftası

Hamileliğin 41. ve daha sonraki haftaları
Hamileliğin 41. Haftasında olmaya rağmen hâlen doğum yapamamak gün aşımı, gün geçmesi ve miad aşımı olarak da adlandırılır. İlk hamileliklerde bu duruma daha sık rastlanır. Bu durumda haftada 2 kez ultrasonografi ile amniotik mayi miktarı kontrol edilmelidir. Hamilelik süreci dolduğu için anne adayından bebeğe aktarılan besin miktarı, bebeğin idrarından meydana gelen amnios mayi oranında azalma görülebilir. Bu durum bebek sağlığı için önemli bir husus olduğu için amnios mayi miktarının takibi ve kontrolü önemli bir işlemdir. Amnios mayi miktarının ölçümü ve kontrolüne ek olarak 3 günde bir NST testi ile bebeğin kalp atım hızı takip edilmelidir.
Beklenen doğum tarihinin üzerinden itibaren 10 gün geçmesine rağmen hâlen doğum gerçekleşmemişse, takip esnasında NST de bozulma veya amnios mayi miktarında azalma gözlemleniyorsa bebek anne karnında sağlıklı yaşama devam edemeyeceği için tıbbi müdahale ile doğum işlemi başlatılmalıdır.
Vajinal muayene ile rahim ağzının doğuma elverişli hâle geldiği saptanırsa suni sancı uygulanarak normal doğum denenebilir yada doğrudan sezaryen doğum yapılmasına karar verilebilir. Bu durumda anne adayının doktoruna tam olarak güvenmesi ve doğum şekli konusunda ısrarcı olunmaması, kararı doktoruna bırakması en doğrusudur. Unutmayın ki doktorunuz sizin ve bebeğinizin sağlığını en az sizin kadar düşünmekle ve korumakla yükümlüdür.
Önceden hamilelik süresinin dolmasında bebek dünyaya gelmemişse 43. Haftaya kadar beklenmekteyken, yapılan istatistikler neticesinde anne karnında ölüm oranlarının 42-43. Haftalarda daha sık yaşandığının saptanmasıyla günümüzde 41. Haftada hâlen bebek dünyaya gelmemişse doğum işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu konuda önemli bir durum ise hamilelik tarihinin doğru hesaplandığından emin olunmasıdır. Şüphe edilen durumlarda erken dönem ultrasonografileri ile son adet tarihi arasındaki uyumsuzluk tespit edilmelidir.