Hamilelik İstiyorum

Hamilelik (Gebelik) Testi Nasıl Yapılır

İdrar ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Bu testi adet gecikmesinden sonra yapmanız gerekir ki, bunun için de adetin gecikmesinin üstünden 4 ya da 5 gün geçmiş olması ideal olacaktır. İdrar testi içinde yer alan uygulama kılavuzunu okumalısınız çünkü testler markalarına göre az da olsa değişkenlik gösterebilir.

Temiz ve kuru bir bardak ya da kaba idrar yapılır. Gebelik testi düz bir yere konur ve üstüne iki damla kadar idrar damlatılır. Bunun için damlalık testin içinden çıkacaktır eğer çıkmazsa idrar kabı içine batırabileceğiniz temiz bir cisim de kullanabilirsiniz. Bekledikten bir süre sonra sonucu görmeniz mümkün olacaktır. Tek çizgi çıkması durumunda gebelik yoktur, çift çizgide ise gebelik vardır anlamına gelir. Çizginin birinin soluk olması ile gebeliğin henüz çok yeni olduğu anlamına gelir. Hiçbir çizgi oluşmaması ise testin geçersizliğini belirler.

Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Testin aç ya da tok karna olması değişmeyeceği gibi günün her saatinde yapılabilir. Yine testin yapılması için adetin gecikmiş olması gerekir ki, gebeliği gösterme olasılığı yükselsin. Test için bir miktar kan alınır ve test sonucu da genel olarak 1-2 saate belirlenir. Sonucun 0 ya da 0.01 – 0.001 çıkması gebeliğin olmadığı anlamına gelirken test sonucunda genel olarak 20’den yüksek rakamlar olması gerekir. 0 ve 20 arasında olan rakamlar şüphelidir ve test yenilenmelidir.