Hamilelik İstiyorum

Hamilelik Öncesi Aşılar

Hamilelik öncesi ilk doktor kontrolünde yapılacak olan tahliller içerisinde kızamıkçık (rubella) ve Hepatit B’ hastalığı ihtimaline karşı önlem amaçlı bağışıklık durumunu saptayacak testler ve tedaviler mevcuttur. Anne adayı daha önce kızamıkçık geçirmemişse hamilelik öncesi ilk doktor kontrolünde kızamıkçık aşısı yapılmalıdır. Anne adayında kızmaıkçık mikrobuna karşı bağışıklık yoksa gebeliğin ilk evrelerinde kızamıkçık geçirilmesi durumunda anne karnında bebeğin ölümü gibi olumsuz bir durumla karşılaşılabilir. Ayrıca kızamıkçık aşısı canlı virüs içerdiği için kızamıkçık aşısı yaptıran bir kadın 3 ay süre ile hamilelik PLANLAMAMALIDIR. Uygulanan aşıda kızamıkçık hastalığına karşı bağışıklık için vücuttaki virüsler canlı dolaşacağı için hamilelik döneminde anne adayı ve bebek sağlığı için ciddi derecede tehlikelidir.

 

Anne adayında Hepatit B’ye karşı bağışıklık olmadığı tespit edildiğinde mutlaka aşı yaptırılmalıdır. Hepatit B’aşısının ardındna gebelikten korunma gibi bir önlem alınmasına gerek yoktur, hamilelik planlanabilir.

Anne adayına son yapılan tetanoz aşısı üzerinden 5 yıl süre geçmiş ise tetanoz aşısı da yaptırılmalıdır. tetanoz aşısının ardından da aynı şekilde gebelikten korunmaya gerek yoktur, hamilelik planlanabilir.

Salgın döneminde hamileliğin 4. ayının başlangıcından doğuma kadar olan sürede (2. ve 3. trimester dönemi) bulunan anne adayları aşılanmalıdır. Grip aşısı canlı virüs içermediği için anne adayına veya bebeğe bir zararı olmaz. Fakat grip aşısının hamileliğin ilk 3 ayında (1. trimester dönemi) yapılması önerilmez.