Hamilelik İstiyorum

Hamilelik takibi

Hamilelik takibi Hamileliğin başından doğum sonrasına kadar anne adayı ve bebeğin durumunu değerlendirmek, anne-babayı bilgilendirmek, anne adayı ve bebekle ilgili olası sorunları önlemek veya tespit etmek amacıyla yapılan muayenelerdir. Bu muayenelerin Hamilelik oluşmadan önce çiftlerin Hamilelik planladığı anda başlaması daha doğrudur çünkü bu durumda Hamilelikten önce annede Hamilelikle ilgili veya başka konuda bir problem varlığı araştırılır, Hamileliğe hazırlık için vitamin ve gerekirse başka ilaçlar verilir, aile Hamilelik hakkında bilgilendirilir, böylece annenin Hamileliğe en sağlıklı şekilde başlaması sağlanır.

Hamileliğin planlanması durumunda neler yapılmalı?

Hamilelik oluşmadan önce henüz planlama aşamasında doktora başvurduğunuzda anneye çeşitli tahliller yapılır ve bunların sonuçlarına göre Hamilelik açısından oluşabilecek riskler önlenmeye çalışılır. Örneğin annede kansızlık varsa Hamilelikten önce düzeltilir. Kızamıkçık ve benzeri enfeksiyon hastalıklarını geçirip geçirmediği araştırılır. Eğer anne kızamıkçık geçirmemişse Hamilelik sırasında geçirmemesi için çok dikkatli olması gerekir çünkü Hamilelikte kızamıkçık enfeksiyonu geçirmek sorunlara neden olabilir. Anne adayı aşırı kilolu ise Hamilelik öncesi kilo vermesi önerilir.Anne adayında diabet söz konusu ise Hamilelik öncesi kan şekeri düzenlenmelidir. Anne adayına ilaç, sigara ve alkol kullanımı konusunda bilgi verilir. Hamilelik planlayan bütün kadınlara NTD (nöral tüp defekti) proflaksisi için önerilen proflaktik dozda folik asit vitamini başlanır. Riskli yörelerde hemoglinopatiler, kistik fibrozis gibi hastalıklar için taşıyıcılık araştırılır.

Daha sonra Hamileliğin durumuna göre değişmekle beraber doktorunuz sizi hemen hemen ayda 1 muayene edecek ve değerlendirecektir. Her muayenede annenin tansiyonu ve kilosu ölçülür. (Hamilelikte kilo alımı) Bazı aylarda yapılan tahliller vardır, bunlar yapılır. Bebeğin kilosunun ayına göre normal olup olmadığı ultrason ile değerlendirilir. Bebekte anomali varlığı araştırılır bunun için özellikle 5. ayın sonunda hasta ayrıntılı ultrasonografiye yönlendirilir. Doğuma yakın dönemde yapılan muayenelerde annenin doğum yolu ve kemik yapısı vajinal muayene edilerek bebeğin duruşuna ve kilosuna göre kıyaslanır ve normal doğumun mümkünatı konusunda yaklaşık bir tahmin yürütülür. Yine de doğum anına kadar normal doğumun kesin olarak gerçekleşeceği garanti edilemez ve bilinemez. Bazı durumlarda bebek ters durduğu için veya başka sebeplerle normal doğumun başlaması beklenmez ve doğum başlamadan önce sezaryen günü belirlenir ve doğum sezaryen ile gerçekleştirilir.

Anne adayının beslenmesinin aşırı yetersizliği söz konusu olmadığı sürece her hamileye rutin multivitamin desteğini önerilmemektedir. Beslenme problemi olanlara yada vejeteryanlara multivitamin hapları verilir. Hamilelikte kullanılan ilaçlar ve vitaminler ayrı bir konuda anlatılmıştır.

HBsAg anne adayının hepatit (sarılık) geçirip geçirmediğini saptamak için yapılır. Eğer anne adayında HBsAg (+) ise, doğum sırasında bebeğe geçme riskini önlemek için doğumdan hemen sonra bebeğe hiperimmünglobulin ve aşı yapılmalı, aşı doğumdan sonraki 2 ve 6. aylarda tekrarlanmalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın önerisi ile tüm yenidoğanlara hepatit B aşısı yapılmaktadır. HBsAg (-) olan hamilelere, hastalığa karşı koruyucu olarak hepatit B aşısı yaptırmaları önerilir.