Doğum Öncesi

Hamilelikte batıl inançlar

İnanan inanmayan herkesin aklında yer eden batıl inançların doğruluk payı var mıdır?

İşte hamilelikle ilgili inanışlar ve uzman görüşleri…

Hamile kadının karnı sivri olursa veya tatlı yiyeceklere aş ererse çocuk erkek, karnı yuvarlak olursa veya ekşi yiyeceklere aş eriyorsa çocuk kız olur. Bebeğin anne karnında ilk kıpırdadığı an, anne kime bakarsa bebek ona benzer. Hamile kadın, kuşağına yumurta koyarsa, bebek gamzeli doğar. Aynı günlerde doğum yapmış iki annenin karşılaşması uğursuzluk getirir. Lohusa kadının ve çocuğun yastığı altına iğne, çuvaldız, kama, bıçak konursa al basmaz. Bebeğin kırkı çıkmadan tırnağı kesilirse hırsız olur. Bebeğin boyu ölçülürse kısa kalır. Anne hamileyken rüyasında asker görürse oğlu, altın görürse kız bebeği olur.

Batıl inanışların temelinde ne yatıyor? İnsanların inanmaya ihtiyacı var, bu inanışlar temelinde yaşamı kontrol edebilme çabaları yatar. Batıl inanışlar geleceğe bir parça bireysel irade katma çabasından ortaya çıkar diyen Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul bu inanışlarla ilgili bilgiler verdi. Tüm bunların içinde en çok kabul göreni de cinsiyeti tahmin konusunda olanları. Erkek çocuğu olmamasının boşanmalara kadar gittiği ülkemizde, erkek çocuk olması isteği ve bunun olabileceğine dair ön belirtileri yakalama arzusu birçok batıl inancı birlikte getirir.Batıl inançların bir kısmı da gerçek yaşantılara dayanmakta ve bu durumlarda özen göstermek faydalı olabiliyor. ‘’Kırkı çıkma’’ deyimi gerçekten hem annenin hem bebeğin sağlıklı olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir süre olarak tıbben kabul görüyor ama bu sürede hiç evden çıkmama önerisi de biraz abartılı.

Batıl inanışların bilimsel gerçekliği var mı?

Jinekolog Operatör Dr. Turgay Karakaya sıkça karşılaşılan bu inanışlarla ilgili merak edilenleri sıraladı. En sık sorulanlardan biri olan annenin karın şekline ya da yüz lekelerine bakarak bebeğin cinsiyetini söylemek. Bebeğin cinsiyetinin bu gibi verilerle anlaşılması bilimsel olarak gerçek değil. Bunu anlamanın geçerli yolu ultrason ile bebeği incelemek veya amniosentez (bebek kesesinden sıvı almak) ile kromozom incelemesi yapmak. Bebeğin kordonun boynuna dolanması nedeniyle boğulması veya bebeğin kordonunu sıkarak kendi kendini öldürmesi de yanlış bilinen bir inanıştır. Bebeğin boynuna kordon dolanması normal doğumu zorlaştırır. Bebeğin doğum kanalında ilerlemesini engelleyebilir ancak bebeğin ölümüne sebep olmaz. En fazla sezaryen oranını artırır.

Bebeğin kordonunu elleriyle sıkarak ölmesi ise neredeyse imkansızdır.

Sabah bulantılarının bebeğin cinsiyetiyle alakalı olduğu konusu da böyledir. Cinsiyetle bulantıların hiçbir alakası yok. Hamile kadının küvete girmesinin veya hamama gitmesinin de herhangi bir zararı yok. Ancak aşırı sıcak ortam ve aşırı sıcak su herkese olduğu gibi hamileye de zarar verebilir. Eğer gebenin mide yanması başlamışsa bu durumda bebek saç çıkarmaya başlamıştır inanışı da yanlıştır. Bu sadece reflüdür, genellikle 20 haftadan sonra rahim büyümesi ve yemek borusunun gevşemesiyle alakalı.

Eğer annenin yüzünde sivilce çıkarsa bebek kız olur inanışı kesinlikle doğru değildir. Bunlar gibi yanlış bilgiler dünyanın birçok yerinde efsaneler halinde bulunur. Bunlar zaman zaman komik ve eğlenceli olabilir ancak hiçbirinin bilimsel dayanağı yok. Bu nedenle sorunlarınızı ve sorularınızı doktorunuza mutlaka sorun.