Hamilelikte beslenmeyle ilgili genel bilgiler

Paylaş
 

Hamilelikte beslenmeyle ilgili genel bilgiler

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gerek birçok şey vardır. Ancak bunların belki de en önemlileri beslenme şekli ve düzenidir. Beslenme, hem bebek gelişimi hem de annenin sağlığı için oldukça önemlidir. Vücutta bir canlının daha olması besin miktarının daha kolay tükendiğini ve daha dikkatli olunması gerektiğini vurgular. Bu nedenle gerekli miktarda her besinden tüketilmelidir.

HAMİLELİKTE BESLENME DÜZENİ NASIL OLMALIDIR?

Hamilelikte kilo alımı oldukça normaldir. Ancak kilo alımı da belli düzenler içinde gerçekleşmelidir. Bu nedenle de beslenme düzeni hamilelik döneminde çok büyük önem arz eder. Mineral ve vitamin alımına çok dikkat edilmelidir. Bunların alımı için de kefir, süt, yoğurt, ayran, su, tavuk, balık, et, hindi, baklagiller yeterince alınmalıdır. Bu besinlerin alımı oldukça önemlidir. ancak yağlı gıdalar ve kızartmalar hamilelik döneminde yalnızca kilo alımına neden olan ancak faydası bulunmayan besinlerdir. Bu nedenle de tercih edilmemelidir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE TÜKETİLMEMESİ GEREKEN ŞEYLER

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek ve zararlı olan şeylerden uzak durmak çok büyük önem arz eder. Bu nedenle sigara, alkol gibi vücut için oldukça zararlı olan maddelerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Sigara içilen ortamda bile bulunulmamalıdır. Aynı zamanda kahve tüketimi doktor izninde olmalıdır. Kahvenin içerisinde bulunan kafein sebebiyle fazla tüketimi zararlıdır. Ayrıca hamilelikte asitli içecekler, çiğ et ürünleri, az pişmiş ürünler tüketilmemelidir. Bu ve buna benzer besinlerde mutlaka doktorunuzdan bilgi almalısınız.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE ALINMASI GEREKEN VİTAMİNLER

Hamilelik döneminde tüketilmesi gereken besinlerin yanı sıra alınması gereken vitaminler de vardır. Bu vitaminler vücuttaki ekstra tüketimi destekleyip ve bağışıklık sistemine yardımcı olup kuvvetlendirir, hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmenize yardımcı olurlar. Alınması gereken vitaminlerden bazıları ise şunlardır;

 • FOLİK ASİT: kan yapımı, yeni hücre oluşumuna destek olur.
 • KALSİYUM: kan sağlığı, kalp sağlığı, enerji verme, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur.
 • DEMİR: diş ve kan sağlığı için oldukça önemlidir.
 • C VİTAMİNİ: bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur.
 • ÇİNKO: enzimlerin çalışmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • BAKIR: kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olur.
 • B6 VİTAMİNİ: yorgunluk, bitkinlik oluşumunu önleyerek enerji verir.
 • D VİTAMİNİ: kemik ve kas gelişimini güçlendirmekte oldukça önemlidir.

Hamilelik döneminde alınması gereken besinler ve vitaminler oldukça fazladır. Bu nedenle mutlaka bir düzen oluşturmalı ve ona uygun şekilde sağlıklı dengeli bir beslenme şekli oluşturmalısınız. Bunun içinde bir doktor yardımı çok önemlidir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE İÇECEKLER

Hamilelik döneminde sıvı alımı en önemli ve dikkat edilmesi gereken şeylerden biridir. Günlük olarak en az 10 bardak su almalısınız. Yani 2 litre su idealdir. Bu sayede ciltte kuruluk ve çatlaklar da önlenebilir. Ancak su dışındaki içeceklerde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bitki çayları herkes tarafından faydalı olarak kabul edilse de hamilelik döneminde mutlaka doktor kontrolünde tüketilmelidir. Bebeklerin gelişimi üzerindeki etkisi hakkında çok bilgi bulunmaması nedeniyle doktor izniyle tüketilmesinde fayda vardır. Asitli içecekler konusunda da tam olarak hayatınızdan çıkarmanız gerekmese bile içeriğinde bulunan bazı katkı maddeleri nedeniyle doktor izniyle tüketilmelidir.

Alkol ise kesinlikle tüketilmemesi gereken içeceklerin en başında yer almaktadır. Hamilelikte alkol kullanımında oluşacak sağlıksal problemler kanıtlanmış olduğundan dolayı kesinlikle böyle bir riske girilmemelidir. Kahve ve çay konusunda da hayatınızdan tamamen çıkarılmasa bile doktorunuzun belirttiği miktarda tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Fazlasında sağlıksal anlamda sorunlara yol açabilir.

 

 

 

Bu yazı 309 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Ahmet dedi ki:

  Merhaba,

  Sitenizde tamamen bilgi verecek şekilde 1 adet sağlık ile alakalı yazı yayını yapmak istiyoruz.

  Mail adresim üzerinden iletişime geçerseniz, detaylı bilgi verebilirim.

  Saygılarımla..

Bir yorum bırak

REKLAM
yeğen sözleri-kızlara iltifatlar-kızlara güzel iltifatlar-priv hesap isimleri-civciv isimleri