Cinsel Yaşam

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte cinsel ilişkinin zararları ve faydaları

Anne ve baba adaylarının hamilelik sürecindeki en büyük merak ve endişelerinden biri hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi? sorusudur. Baba adayları genellikle hamilelikte cinsel ilişkiye girildiğinde erkeğin cinsel organının bebeğe zarar vereceğini düşünürler. Baba adaylarının bu konuda endişelenmesine gerek yoktur, çünkü erkeğin cinsel organının bebeğin bulunduğu bölgeye erişmesi mümkün değildir. Cinsel ilişkide erkeğin cinsel organının anne adayının vücudunda yerleştiği ve ilerlediği kanal, bebeğin bulunduğu bölgeden tamamen bağımsız ve uzak bölgededir. Bebekler hamilelik sürecindeki gelişimini vajinadan bağımsız bir bölgede tamamladıkları için hamilelikte cinsel ilişkiden olumsuz yönde etkilenmezler. Aksine, anne adayının hamilelik sürecinde orgazma ulaşması bebeğin kalp atışlarının düzene girmesini sağlar.

 

İstisnai olsa da anne adayının bünyesine bağlı olarak hamilelikte cinsel ilişkiden kaynaklı gözlemlenen bazı sorunlar da vardır;

– Erken doğum olasılığı

– Beklenmedik vajinal kanamalar

– Rahim ağzı yetmezliği

– Düşük ihtimali olması

– Su kesesinin erken açılması

Hamilelikte cinsel ilişkide nelere dikkat edilmeli?

Yukarıda belirttiğimiz riskleri ortadan kaldırmanın yolu ise hamilelikte cinsel ilişki pozisyonlarına dikkat edilmesidir. Bu konuda sitemizde bulunan hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konumuzu buraya tıklayıp inceleyebilirsiniz. Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonlarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, anne adayının karnına basınç uygulanmamasıdır. Baba adayları normal ilişkiye göre daha hassas hareket etmelidir ve ilişki pozisyonlarında kontrolün kadında olacağı pozisyonlar seçilmelidir.