Cinsel Yaşam

Hamilelikte cinsel ilişkinin fayda ve zararları

Hamilelik süreci boyunca hamileliğin tüm aylarında cinsel ilişkiye girilebilir. Hamilelik sürecini takip eden doktorunuz size özel bir sınırlama ve yasak belirlemediği sürece hamilelikte cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur. Bebeğin bulunduğu güvenli bölge ve erkeğin cinsel organının erişebileceği en uç nokta birbirine çok uzak olup tamamen birbirinden bağımsız bölgelerdir.

Hamilelikte bebekler anne rahmi içinde en son kısımda amnion zarı ile çevrili amniyon sıvısı içindedir.

Böylelikle penis hiçbir şekilde bebeğe yetişmez ve spermler bebeği etkilemezler.

 

Anne adayının sek yaparken aldığı haz duygusu bebekler üzerinde pozitif etki sağlar. Bebeğin ileriki dönem sağlıklı yaşamında zihinsel gelişiminin olumlu yönde etkilenmesi için anne adaylarına hamilelikte cinsel ilişki önerilmektedir. Halk arasında bilinçsizce söylenen bazı sözler vardır. Hamilelikte cinsel ilişkiye girilince bebeğin zarar görmesi, anne adayının düşük yapması ve benzeri sözler hiçbir şekilde doktorlar tarafından doğru bulunmamaktadır

Hamilelikte sek yapmak çiftlerde oluşan kötü enerjiyi alarak gerginliklerini gidermelerine yardımcı olur.

Fiziksel temas ile zevk almak isteyen çiftler kaslarının doğal olarak gevşemesiyle çok rahatlarlar. Anne adayları gebelikten ötürü vücutlarında oluşan değişikliklerle çekici olmadıklarını düşünürler.

Gebelikte yapılan cinsel ilişki anne adayının bu duygularını aşmalarına ve kendilerini iyi hissetmeline neden olur.

Hamilelikte eşler arasında yaşanan erotizm anne adayının kendine daha fazla özen göstermesini sağlar.

Hamilelikle beraber büyüyen göğüsleri ve ışıldayan saçları kendisine daha fazla özen göstermesini sağlar.

Hamilelik ilerledikçe bebeğin anne karnında büyümesine bağlı olarak anne adayı vücudunu bebeği koruyan bir kalkan gibi görmeye başlar.

Hamilelikle birlikte anne adayının tüm dikkati ve ilgisi karnındaki bebeğe odaklanacağından baba adayı kendini dışlanmış hissedebilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için çiftler arasında cinsel ilişki etkileşimi olması bu tür yanlış anlaşılmaların ortadan kalkmasını sağlar.

Hamilelik döneminde cinsel ilişki yapmak fiziksel aktiviteyi arttırdığından dolayı anne adayının kilo almasını az da olsa engelleyebilir.

Hamilelik döneminde yapılan cinsel ilişki ile eşler arasında çok farklı deneyimleri yaşamalarına olanak sağlar ve gebelikte yapılan cinsel ilişki ile eşler birbirlerine destek olduklarını gösterirler.

Hamileliğin belli zamanlarında yapılan cinsel münasebetler anne adayının geçirmekte olduğu hem psikolojik hem de fizyolojik değişimi en az zararla kabullenmesini sağlar.

O dönemde cinsel ilişkide bulunarak eşiyle geçirdiği zaman anne adayının kendisini çok iyi hissetmesine neden olacaktır bu durumda gebeliği daha rahat geçirmesini sağlar.