Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte depresyon bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte depresyon bebeğe zarar verebilir; Psikolog Dr. Sayın Sevim Buzkan Ertuğrul yaptığı açıklamada anne adaylarının ortalama % 25 inin hamilelik sürecinde gebelik depresyonu ile mücadele ettiğini belirterek ‘’Hamilelikte yaşanan depresyonlar, Hamilelik süreci sebebiyle hormonal, duygusal ve fizyolojik değişiklikler sebebiyle yaşanan bir duygu durum bozukluğudur’’ dedi.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Psikoloğu Dr. Sayın Sevim Buzkan Ertuğrul, Hamilelikte Depresyon konulu açıklamasında neler söyledi?

Gebelikte depresyon tespiti ve müdahale; Hamilelik döneminde yaşanan depresyonlara müdahale edilmez ise doğum sonrası depresyon riski artmaktadır. Ve maalesef çoğunlukla bu durum tespit edilememektedir. Bu sebeple hamilelik depresyonunun belirtileri konusunda anne adayları bilinçlendirilmelidir.

Hamileliğin ilk 3 ayında gözlemlenen depresyon belirtileri; İştah bozukluğu ve uykuda düzensizlik, anksiyete durumlarında dalgalanma, aşırı duygusallık ve yorgunluk, günlük hayattaki aktivitelere karşı ilgisizlik ve soğukluk, konsantrasyon güçlülüğü ve işlevselliğini yerine getirememe şeklinde gözlemlenmektedir.

Gebelikte depresyonun doğum olumsuz etkileri; Hamileliğin son dönemine doğru yukarıda bahsettiğimiz belirtilerle doğumla ilgili endişeler meydana gelir. Anne adayı yaşadığı depresif belirtilere ek olarak yaşadığı baş ağrısı, mide bulantısı, mide ağrısı gibi şikayetlerle de oldukça sık karşılaşmaktadır.

Sayın Dr. Ertuğrul, Hamilelik döneminde yaşanan depresyonların sebeplerini sırasıyla açıkladı;

Genetik faktörler; Anne adayının ailesinde yaşanmış depresyon öyküleri

Psikolojik faktörler; Anne adayının hamilelik öncesinde yaşadığı depresyonlar, önceden yaşanmış psikolojik rahatsızlıklar

Sosyal faktörler; Stres, aile içi sıkıntılar, hamileliğin sosyal hayata getirdiği sınırlamalar, ekonomik problemler, aile içi şiddet, anne adayının kocasıyla yaşadığı sorunlar

Hormonel faktörler; Östrojen, progesteron ve TSH hormonlarının hamilelik döneminde yükselmesi

Sayın Dr. Ertuğrul yapılan araştırmalar doğrultusunda hamilelik döneminde yaşanan depresyonun doğacak çocukta bazı gelişim problemlerine, uyku bozukluğuna, emmede yaşanan sıkıntılara, anne ve babaya bağlanamama sorunlarına ve davranış bozukluklarına sebep olduğunu belirtti.

Yaptığı açıklamada son olarak genç yaşta yaşanan hamileliklerde depresyon yaşanma olasılığının daha fazla olduğunu belirterek orta yaş üzeri anne adaylarının hamileliklerinde genellikle çocuğun öz bakımı ve gebelik süreciyle ilgili düşünceler sebebiyle depresif durumların ortaya çıktığını belirtti.