Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte hastalıklardan korunma yolları

Hamilelikte hastalıklardan korunmanın yolları; Hamilelik döneminde alınan önlemlerle, hastalıklardan korunmak mümkün olabiliyor. Grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere pek çok hastalığı önlemek mümkündür. Özellikle kış aylarında daha sık görülmekte olan grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıkları anne adaylarında, büyük etkiler yaratmaktadır. Gebe kadınlar için hastalıklardan korunmak için alınabilecek önlemleri inceledik ve sizlerle paylaşıyoruz.

– Hamileyken Elleri Yıkamanın Önemi:
Eller gün içerisinde tüm aktivitelerimizi gerçekleştirdiğimiz uzullarımızdır, bu nedenle mikroplarla en çok ellerimiz temas eder. Bu durumun önüne geçebilmek için, anti bakteriyel sabunlarla ellerimizi devamlı olarak yıkamalıyız. Ellerimizin temiz tutulması, virüslerin vücudumuzdan uzak durmasına yardımcıdır. Bu nedenlerle ellerimizin gün içerisinde sürekli olarak yıkanmasında fayda vardır. Özellikle dışarıdan eve girdiğinizde ve yemeklerden önce ellerinizi mutlaka yıkamalısınız. Dışarıda temas ettiğimiz, paralar çok fazla mikrop içermektedir. Bu nedenlerden dolayı, hamile kadınların paralarla temas etmeleri önerilmez.
Evin Temizlenmesi Çok Önemlidir:

Gebelik döneminde evinizin temiz ve hijyen olması çok önemlidir. Özellikle, kapı kolları, bilgisayar klavyeleri, tablet bilgisayarlar, masalar, elektrik priz düğmeleri ve evinizde sürekli olarak kullandığınız objelerin, daha özenli şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Bu dönemlerde özellikle, bakterileri öldürücü etkisiyle, anti bakteriyel deterjanlar ve su, çamaşır suyu karışımları dezenfekte etmesi açısından çok önemlidir. Bunun dışında su içerken kullanılan bardakların ortak kullanıma açık olmaması, çatal bıçak ve kaşıkların ortak olarak kullanılmaması gerekmektedir. Ayrıca her kullanımın ardından, bu malzemeler kaynar sular ve sabunla yıkanmalıdır.

– Hamilelikte Grip Aşısının Önemi:

Özellikle kış aylarında meydana gelen gebeliklerde, anne adayı ve ailenin diğer fertlerinin grip aşısı olması gerekmektedir. Okula giden aile fertleri ve çalışan aile fertleri, grip ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıkları, sosyal çevrelerinden alarak eve getirirler, bu nedenle grip gibi bulaşıcı hastalıkların anne adayına geçmemesi için, tüm aile fertlerinin grip aşısı olması gerekmektedir. Bu nedenle her sene tazelenmek üzere, aile bireylerinin grip aşısı yaptırmaları faydalı olacaktır.

– Hamilelerin Olduğu Ortamlarda Sigara İçilmemesi Gerekmektedir:

Hamile bayanların bulunduğu evlerde, sigara içilmesi, anne adaylarının sağlığı açısından çok büyük riskler taşımaktadır. Sigara dumanı, anne adaylarında ve bebeklerde çeşitli solunum problemlerine yol açmaktadır. Sigara dumanına maruz kalmayan anne adaylaır ve bebekler, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara karşı daha dirençlidir.

– Hapşırmak ve Öksürmek Dikkatli Yapılmalıdır:

Hamile bayanların bulunduğu evlerde, hasta bireyler bulunuyorsa, kesinlikle hapşırırken ve öksürürken ağız ve burun kapatılmalıdır. Evde yaşayan tüm bireyler buna uyarsa hastalıkların bulaşma riski azalacaktır. Bu alışkanlıklar çocuklarda aşılanmalıdır. Ayrıca eller ile kapatılan ağız ve burun bölgeleri, her hapşırıktan sonra anti bakteriyel sabunlarla yıkanmalıdır.

– Hamileler Hasta Bireylerden Uzak Durmalıdır:

Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkları geçiren, diğer çocuklarınız bile olsa, kesinlikle hasta bireylerle, hamile kadınların aynı ortamda tutulmaları sakıncalıdır. Bu tür rahatsızlıklarla, doğmamış çocuğunuzun olumsuz yönde etkilenmemesi için, kesinlikle bu tür hastalıkları yaşayanlardan uzak durmalısınız. Bunun için alabileceğiniz önlemlerden bir tanesi de, özellikle grip ve soğuk algınlığı mevsimlerinde, kalabalık ortamlarda bulunmamaktır. Soğuk algınlığı rahatsızlığına yakalandıysanız, evinizde güzelce dinlenerek bu hastalıktan daha kolay kurtulmanız mümkündür.

– Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi Çok Önemlidir:

Bebeklerin emzirme dönemlerinde yeterli miktarda anne sütü ile beslenmeleri, bağışıklık sisteminin çok iyi şekilde gelişmesine yardımcı olur. Yeterli oranda anne sütü alan bebeklerin, grip ve soğuk algınlığına karşı daha dirençli olduğu görülmüştür. Bunun nedeni ise anne sütü içerisinde yer alan antikorların, bebeklerin mikroplara karşı daha dirençli olmasını sağlamasıdır. Emzirme dönemini geçirmiş olan çocuklarda ise, düzenli beslenme programlarıyla, bağışıklık sisteminizi geliştirebilirsiniz. Bu süreçte uyku düzeni ve düzenli egzersizler çok önemlidir.