Cinsel Yaşam

Hamilelikte kaçıncı aya kadar cinsel ilişkiye girilir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özgür Kavaz ile hamilelikte cinsel ilişki konulu ropörtaj;

Hamilelikte kaçıncı aya kadar cinsel ilişkiye girilir?

Anne adaylarının çoğu hamileliğinin ilk günlerinde henüz hamiile olduğunun farkında olmadan cinsel yaşamına devam eder. Zaten, dolayısı ile hamileliğin en başında bile cinsel ilişkide bulunmanın düşüğe yol açtığını söylemek doğru değildir. Ancak yine de biz hekimler; tekrarlayan düşüğü olan, tedavi ile gebe kalmış, gebeliğinin başında kanaması ve düşük tehdidi tanısı konmuş, daha önce servikal yetmezlik tanısı almış, genital enfeksiyonu bulunan anne adaylarının doktorun onay verdiği ikinci bir tarihe dek cinsel ilişkide bulunmalarını uygun görmemekteyiz.

Hamileliğin kaçıncı ayına kadar cinsel ilişkiye girilir sorusuna gelince; hamilelik süreci boyunca tıbbi bir engel oluşmadıkça ve belirli bazı pozisyonlarda gebeliğin son ayına kadar cinsel ilişkiye girmekte sakınca yoktur. Gebeliğin son dört haftasında spermin içeriğinde bulunan prostaglandin hormonunun rahim ağzında açılmaya ve meme başı uyarılması ve orgazmın yarattığı oksitosin salınımının da yine rahimde kasılmalara yol açacağını öngörerek cinsel ilişkide bulunulmamasını teorik olarak tavsiye etmekteyiz. Ama yine de bununla ilgili kesin bulgulara sahip değiliz, yapılan bazı çalışmalar cinselliğin gebelikte de normal yaşamdaki kadar yoğun ve serbest yaşanabileceğini iddia etmektedir. Anne adaylarının bu konuda doktorunun tavsiyesini dinlemesinde fayda vardır, çünkü aşağıda bir kısmını yazdığım tıbbi durumlarda cinsel ilişkide bulunmak doğru olmaz.

Hamilelikte cinsel ilişkiden uzak durulması gereken durumlar nelerdir?

İlişkide meydana gelen kanama ve ağrı, vajinal enfeksiyonlar, hamilelik sürecini takip eden doktor tarafından tanısı konmuş plasenta previa (bebeğin eşinin rahim ağzında yerleşmesi), bebeğin sularının gelmesi, servikal yetmezlik.

Sonuç olarak tıbbi bir engel olmadıkça hamileliğin son dört haftasına dek cinsellik bir gebe kadının en doğal hakkıdır.