Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Karpuzun Faydaları

Uzmanlar bol sulu içeriği olan karpuzun hamileler için faydalı bir meyve olduğunu ve günde bir dilim (300 gramlık ) karpuz tüketmelerini tavsiye ediyorlar

Hamilelikte karpuzun faydaları nelerdir ?

– Karpuz mide yanmasını hafifletir.

– Vücutta su depolanmasını önlemeye yardımcı olur.

– Karpuzda bulunan mineraller; hamileliğin üçüncü trimester döneminde (son 3 ayında) sık yaşanan krampların önlenmesini sağlar.

– Karpuz iyi bir lif kaynağı oduğu için bağırsak hareketlerini düzenler.

– Karpuz önemli bir antioksidan madde olan likopen içerir.Karpuzdaki likopen miktarı domatesten daha fazla.Likopen kanserden ve kalp-damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve cildin doğal güneş koruma faktörünü artırır. Ayrıca likopen hamilelikte karşılaşılan ciddi sorunlardan biri olan preeklempsi riskini önemli ölçüde azaltır.

– Karpuzun 100 gramında 4 miligram likopen bulunur. A, C ve B6 vitaminleri ile potasyum ve magnezyum minerallerini de bol miktarda içerdiğinden anne karnındaki bebeğin beynin, sinir sisteminin ve bağışıklık sisteminin gelişimi açısından büyük önem taşır.

Hamilelikte karpuz nasıl tüketilmeli ?

Hamilelik döneminde anne adayları için günde bir dilim karpuz tüketilmesi yeterlidir.Tüketilen karpuzun olgunlaşmamış ya da çok beklemiş karpuz olmaması gerekir.Bu şekilde tüketilen karpuz bağırsak faaliyetlerini bozması ve mide bulantısına neden olması da bir başka şikayet konusu. Bu seçime de dikkat etmek gerekiyor.

Aşırı karpuz tüketimi kan şekerini yükseltebileceğinden günlük 300 gramlık bir dilim yeterlidir.

Hamilelik döneminde gaz sancısı çeken kadınların karpuz tüketmeleri önerilmez.