Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte Kaşıntılar Artar Mı?

Hormonların etkisiyle hamilelikte kaşıntıların artabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Op. Dr. Belgin Harzadın, hamilelikte görülen kaşıntıları sizler için paylaştı…

Hamilelikte görülen kaşıntılar hamileliğe özgü kaşıntılar olabilir. Hamilelikteki hormonal ve fiziksel değişimler kaşıntının sebebidir.

ÇATLAKLAR

Hamilelikte hızlı kilo almaya ve gerilmeye bağlı çatlaklar oluşabilir. Deride çatlaklar özellikle karında, göğüslerde, kalça ve bacaklarda görülür. Deri çatlarken kızarıklık olur ve kaşınır. Çatlakları önlemek için özellikle hızlı kilo almaktan kaçınılmalıdır. Çatlama belirtileri görülen bölgelere çatlamayı önleyici doğal ürünler (badem yağı, kakao yağı, kayısı yağı vb.) ve kozmetik ürünler kullanılabilir. Ciddi kaşıntılarda kozmetik ürünler tercih edilebilir. Duş almakta cildi nemlendirerek hamilelikte kaşıntıyı hafifletir.

HAMİLELİKTE EL VE AVUÇ İÇİNDEKİ KAŞINTILAR

Hamilelikte artan ösrojen hormonunun etkisi ile özellikle el ve avuç içlerinde kızarıklık ve tüm vücutta sivilcelenme tarzı kızarıklıklar ve yaygın kaşıntı görülebilir. Hamilelikte bu tür kaşıntılar herkeste aynı derecede olmaması kişisel duyarlılık ile açıklanabilir.

HAMİLELİK KOLESTAZI

Hamilelik kolestazı hamilelikteki hormonal değişime bağlı safra kanallarında ödem ve safra asitlerinin atılamamasına bağlıdır. Atılamayan safra asitleri ciltte birikir ve kaşıntıya neden olur. Hamilelik kolestazına bağlı kaşıntı tüm vücutta olur. Karaciğer de etkilenebilir. Karaciğerin ürettiği enzimlere bakılarak takip edilir. Bazen hamilelik kolestazında bebekte etkilenir. Bebeğin gelişiminde veya kalp atışlarında bozulma görülürse erken doğum düşünülebilir. Doğumdan 2-3 gün sonra şikâyetler geçer.

HAMİLELİK DIŞINDA DA GÖRÜLEN KAŞINTILAR

1-ALERJİK KAŞINTILAR

Hamilelikte alerjenlere karşı kaşıntı daha şiddetli olabilir.
2-GENİTAL KAŞINTILAR

Hamilelikte genital bölge kaşıntıları da artabilir. Hamilelikte görülen gestasyonel diyabette genital bölge kaşıntıları artan mantar enfeksiyonlarına bağlıdır. Hamilelik hormonsal değişimlere bağlı akıntıda artış ve genital akıntıların yaptığı nemli ortama bağlı mantar enfeksiyonlarında artışa neden olabilir. Genital bölge kuru tutulmalı ve ped, pamuk kullanılmamalıdır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Op. Dr. Belgin Harzadın