Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte kilo dengesini nasıl korurum

Hamilelikte kilo dengesini korumak

Hamilelik her kadın için oldukça güzel ve özel bir duygudur. Ancak bu dönemde vücutta bazı değişiklikler olur. Hormonlar değişir, hareketler yavaşlar, çatlaklar oluşabilir ve en önemlisi de kilo artışları başlar. Kilo alımı normal olsa bile belli çerçeveler içinde olmalıdır. Aksi takdirde ciddi sağlık problemlerine, doğumda zorluklara, hareketlerde kısıtlanmalara ve geri verilemeyen yağlanmalara neden olabilir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için bebek ve kendi sağlığınızı düşünerek mutlaka doktor gözetiminde olmalısınız. Aynı zamanda kontrolleri aksatmamalı mutlaka gitmelisiniz. Doktorunuzun tavsiyelerine göre beslenme şeklinizi düzenlemeli ve yeterli miktarda besin tüketmelisiniz. Hamilelik döneminde kadınların yaptığı en büyük hatalardan biri ise her şeyi fazlasıyla tüketmektir. Bebek için gerekli olan miktarda tüketim sağlamalısınız. Geri kalan vücutta yağlanma ve geri verilemeyen kilo artışlarına neden olmaktadır. Tüm bunların dışında kilo dengesini korumak için çeşitli yöntemler vardır. Bunların bazıları;

MİNERAL VE VİTAMİN ALIMI

Gerekli miktarda vitamin ve mineral alımını gerçekleştirdikten sonra diğer besinlerden yeterince tüketmek çok önemlidir. Tek bebek beklenen gebeliklerde alınması gereken ortalama kilo 9-14 kilodur. Ancak kilo almamak için yemek yememek ya da yalnızca sebze ile beslenmek kesinlikle doğru değildir. Mineral ve vitamin ihtiyacını karşılamak için kefir, süt, tavuk, balık, yoğurt, meyve, salata, baklagil, ayran gibi besinler tüketilmelidir. Bu sayede vücut ve bebek için gerekli olan besinleri karşılamış olursunuz ve kilo alımınızı da kontrol altına alırsınız. Bu da sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça faydalıdır.

GEREKLİ MİKTARDA BESİN TÜKETMEK

Hamilelikte her besinden yeteri miktarda alınmalıdır. Ancak canınızın her istediği şeyi olması gerekenden fazla tüketmeniz hem hamilelik döneminde oluşacak sağlıksal sorunlara neden olur hem de ciddi kilo alımlarına davetiye çıkarır. Bu nedenle bebek için faydalı olmayan besinlerin tüketimlerine ağırlık vermemeye özen gösteriniz. Hamur işleri, yağlı yiyecekler, kızartmalar, şerbetli tatlılar ve pilav grubundaki besinler çok fazla tercih edilmemesi gereken besinlerdendir. Bu besinlerin ağırlıklı olduğu bir beslenme biçimi oldukça zararlıdır. Hem kilo alımının kontrolsüz bir hal almasına hem de sağlıksal bazı problemlere yol açabilir. Bu nedenle bu tarz gıdalardan uzak durmak hamilelik döneminizin daha sağlıklı geçmesine yardımcı olacaktır.

SPOR VE EGZERSİZ

Hamilelik döneminde kilo alımını dengede tutmanın en faydalı yolu sporlar ve egzersizlerle vücudunuzun hareketliliğini korumaktır. Bu sayede hem doğum daha kolay gerçekleşir hem de kilo alımınız olması gereken düzeyde ilerler. Ayrıca bu tip çalışmalarda mutlaka doktorunuzdan görüş almalı ve onun söyledikleri doğrultusunda ilerlemelisiniz. Ancak hafif tempolu yürüyüşler ve koşular oldukça etkilidir. Ayrıca hamileler için özel olarak organize edilen yoga, pilates, fitness gibi etkinlikler de oldukça faydalı olacaktır. Bu şekilde hem ruhsal hem de bedensel olarak kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Tüm bunların dışında hamilelik döneminde kilo kaybı yaşayan kişilerde olmaktadır. İlk aylarda kilo kaybı yaşayan kişiler olması gereken şekilde beslenmediklerinde doğum zamanı geldiğinde çok az kilo almış şekilde doğuma girebilirler. Ancak bu durum sağlıklı bir durum değildir. Tüm hamilelik sonucunda 9 kilodan daha az alan kişiler erken doğum riskiyle de karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca ideal kilonun altında doğmuş bebekler de olabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde en az kiloyla doğum yapmak değil ideal bir kilo ile doğum yapmak hedeflenmelidir. Günümüzde 5-6 kilo ile doğum yapan kişilere özenerek beslenmesine önem vermeyen kişiler oldukça fazladır. Ancak bu tip durumlar oldukça tehlikelidir. Bu nedenle doktorunuz ile sürekli iletişim halinde olmalı ve beslenmenize dikkat ederek sağlıklı bir doğum için uğraşmalısınız.

 

Bir yorum yazın