Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte Kırmızı Avuç İçi

Hamilelikte kırmızı avuç içinin bebeğe bir zarar vermeyeceğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, hamilelikte görülen kırımızı avuç içini sizler için anlattı….

Hamilelik süresince oluşan hormonal etkiler ve bebeğin getirmiş olduğu mekanik baskı nedeniyle annenin damarsal, metabolik ve cilt yapısında değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte tam bu nedenlere bağlı olarak birçok hamilede yaşanan fizyolojik değişikliklerin yanısıra bazen de kişiye özel dermatozlar ile kaşıntı, döküntü, kızarıklıklar, kırmızılıklar ortaya çıkmaktadır.

HAMİLELİKTE KIRMIZI AVUÇ İÇİ

Hamilelikte görülen rahatsızlıklar anne ya da bebek için ileri derecede olmadığı sürece herhangi bir tehlike arz etmez. Ancak yaşamı zorlaştıran rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar hamileliğe bağlı değişikliklerdir. Hamilelik sonlandığı andan itibaren bu değişikliklerde ortadan kalkar. HER ANNE ADAYINDA AYNI DEĞİLDİR Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen bu değişimler hormonaldir. Her kadının hamileliği kendine özeldir ve bu rahatsızlıklar her anne adayında aynı değildir.

HAMİLELİĞİN GETİRDİĞİ TUHAFLIKLAR

Hamileliğin erken dönemi olarak tabir edilen ikinci ayda avuç içleri ve ayak altları kaşınabilir, kızarık ve kırmızı bir renk alır. Bu değişiklikler bebeğe ve anneye zarar vermezken hamileliğin getirdiği tuhaflıklar olarak nitelendirilebilir.

BEBEĞE ZARARI OLMAZ

Hormonların etkisiyle hamilelikle avuç içlerinde kızarıklık, kırmızılık ve genelde vücudun güneş gören bölgelerinde örümcek şeklinde damarlanmalar da görülebilir. Anne adayları bu gibi değişimlerin geçici olduğu ve bebeğe zarar vermeyeceği konusunda bilgilendirilmelidir ki anne adayı hamilelik sürecinde huzurlu olsun.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç