Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte kordon kanı saklanması nedir?

Her kadın anne olmak ister ve bebeğin dünyaya gelmesi için çeşitli zor evrelerden geçerler. Hamilelik bir kadının hayatında yaşadığı en meşakatli dönemdir. Hamilelikte anne adaylarının en büyük isteği sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Kimi anne ve babalar ise daha ilk günden bebeklerinin ciddi bir hastalığa tutulması olasılığını düşünüyorlar ve bu olasılığa karşı bir önlem alma çabası içerisine girerler. Bu önlemlerden bir tanesi de kordon kanı saklanmasıdır.

Kordon kanı nedir?

Bebek anne karnında hayatta kalabilmesi için kendi göbek kordonu ile plasentaya bağlıdır. Plasenta bebek ve anne arasındaki besin alışverişini sağlayan en önemli organdır. Bebeğin dünyaya gelmesi ile plasenta hizmetini tamamlamış bulunarak doğumun üçüncü evresinde çeşitli yollar ile dışarı atılır. Kordon kanı ise doğum sonrası bebeğin göbek kordonun da bulunan kana, kordon kanı adı verilmektedir. Bu kanın türü bebeğin damarlarında bulunan kandan çok farklıdır ve kan üretimin de görev alan kök hücreleri kendi içerisin de barındırır.

Kordon kanı neden önemlidir?

İnsanın hayatta kalabilmesi için temel gereksinimlerinden bir unsur ise kandır, kan temel olarak plazma diye tabir edilen sıvı içerisinde mevcut olan üç ana tip hücreden oluşmaktadır. Bu üç hücreye; kırmızı küreler (eritrosit), beyaz küreler (lökosit) ve trombositler denilmektedir. Eritrositlerin temel görevi nesiçlerin arasında oksijen ve karbondioksit taşınmasına lökositler organizmanın pıhtılaşma faktörleri ile beraber kanın toplaşmasın da ve kanamanın kontrol altında olarak görevlerini yapmaktadır.

Bahsi geçen bu üç hücre gruplarının tümü kemik iliğin de mevcut olan ve kök hücre denilen bir tür hücrenin farklılaşması ile meydana gelmektedir. Bir başka söyleyişle kemik iliğindeki kök hücreler her türlü kan hücresini üretme yeteneğindedir ve bu işleyiş sürekli devam etmektedir.

Çocuk yaşta tanısı konulan lösemi (kan kanseri) ile çeşitli kan ve bağışıklık sistemi hastalıklarının oluşumun da kemik iliği görevini tam anlamıyla yerine getirmemiş demektir. Öbür taraftan bu rahatsızlıkların tedavi süreçlerin de kullanılan kemoterapi ve ya radyoterapi gibi faaliyetler kemik iliğindeki kök hücreye zarar vermektedir. Hastalığın ilerlemiş olması ve ya türüne göre çeşitlilik göstermiş olması kimi hastalarda kemik iliği nakline gerek duyulmaktadır. Anlatmış olduğum bu ilik kanseri zor bulunan ve herkesten yapılması uygun olmadığından bir hayli meşakkatli bir dönemdir.

Kordon kanının saklanması ne işe yarar?

Kordon kanı bankaların da kanlar iki amaç için muhafaza edilmektedir. Bunun ilki; bebeğin ilerleyen yaşta kemik iliği kanseri gibi bir hastalığına yakalanması durumu gibi faktörler de kendi kök hücresini kullanma gibi bir lüksünün bulunması için önemlidir. Bir diğer önemli amaç ise saklanılan kemik iliğinin bir başkası için uygun olduğunda, kemik iliğini saklayan kişiler izini ile kullanmak içindir.

Kordon kanı ne kadar süre saklanabilir?

Kordon kanı -1700 derecede uzun yıllar saklanması mümkündür.Fakat sağlık bakanlığı bu süreyi 12 yıl ile sınırlandırmıştır.

Kordon kanı nasıl toplanır?

Kordon kanı normal veya sezaryen doğum gerçekleştikten , göbek bağı kesildikten sonra 10 dakika içinde göbek bağından alınır.

Kordon kanı saklama ücreti ne kadar?

Kordon kanı merkezlerinin standart bir fiyatı olmamakla beraber kordon kanının toplanması ve ilk sene ücreti ortalama 1500-2000 dolar arası sonraki seneler için 100 dolardır.